zdroj: pixabay.com
Zánět spojivek

Zánět spojivek u dětí a novorozenců

Veronika Tůmová
28.08.2015

Zánět spojivek bývá u dětí spíše sezónní záležitostí. Objevuje se z jara nebo v létě, kdy děti pobývají hodně venku. V létě si děti toto onemocnění často přinesou hlavně z veřejných bazénů, ale i přírodních koupališť. Rizikový bývá také nástup dítěte do školky či jiných kolektivů. Zánět spojivek je relativně častý a dobře léčitelný problém, kterého se můžeme správnou léčbou zbavit bez následků a komplikací.

Různé typy zánětu spojivek

Záněty můžeme zjednodušeně rozdělit na virové, alergické a bakteriální. Tento problém může být také prvním příznakem vzniku alergie (prach, pyl, roztoči, bakterie), zvláště opakuje-li se onemocnění často ve stejném ročním období, nebo při pobytu v určitém prostředí.

Bakteriální zánět se projevuje hustým, zeleným nebo žlutým hnisem vytékajícím z oka, otokem, popř. i světloplachostí. V tom případě je nutné neprodleně navštívit dětského lékaře, který zahájí léčbu antibiotiky ve formě kapek nebo mastí.

Začervenalé a slepené oči, popř. s čirým výtokem lze léčit v lékárně zakoupenou oční mastí nebo kapkami, popř. jejich kombinací. Tehdy jde nejspíš o virový původ zánětu, který se nevyznačuje příliš výraznou sekrecí a oči jsou jen podrážděné. Při neodeznívání či zhoršování problémů však navštivte lékaře, který nasadí vhodnou léčbu a může tak předejít komplikacím.

Zánět spojivek u novorozenců a miminek, chlamydie

U novorozenců a malých miminek nemusí jít vždy přímo o zánět spojivek, ale o přivykání oka dítěte na vnější prostředí, což může vést k tomu, že očičko dítěte "teče". V tomto případě se podávají běžně dostupné oční kapky, např. Opthalmo-Septonex.

Vyhněte se babským radám, např. nakapání mateřského mléka do oka. Účinnost takového typu "léčby" není prokázána a může naopak vést ke zhoršení stavu. Jiným a zvláštním případem jsou záněty spojivek způsobené mikroorganismy chlamydie, kdy se dítě většinou nakazí od matky už při průchodu porodními cestami. Zánět se projevuje začervenáním a vznikem folikulů (váčků) na vnitřní straně víček. Léčba spočívá v aplikaci erytromycinových antibiotik a vyšetření rodičů na přenosné pohlavní infekce.

Zdroj: maminka.cz, cmcpraha.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Rakovina slinivky břišní
Kojenecká kolika aneb aby bříško nebolelo

Další články

Muži v přechodu aneb mužské klimakterium
Zdraví muže

Muži v přechodu aneb mužské klimakterium

28.07.2015

O tom, že ženy zhruba mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života “bojují“ s příznaky přechodu (klimakteria, menopauzy), všichni víme. Dochází u nich k útlumu činnosti vaječníků a kle ...