zdroj: pixabay.com
Klíště a nemoci

Borelióza aneb když se přisaje klíště

Jitka Suchánková
04.08.2015

Borelióza zdaleka není neznámé slovo. Při objevení zarudlého místa po klíštěti nebo štípnutí hmyzem se většina z nás pěkně vyděsí. Pokud se stav nelepší, následuje návštěva lékaře, odběry krve a antibiotika. Lymská borelióza patří k nejčastějším infekčním onemocněním, které je přenášeno klíšťaty nebo jiným krev sajícím hmyzem.

Proč je zvýšený výskyt boreliózy?

Vysvětlení je snadné. Mírné zimy v posledních letech nahrávají tomu, že přežije větší množství nejen hostitelů, což jsou většinou drobní hlodavci, ale též přenašečů -vlastních klíšťat a jiného již zmiňovaného hmyzu, který nám po bodnutí saje krev. A čím víc těchto parazitů žije, tím více se množí a ohrožují naše zdraví.

Jak je borelióza nebezpečná?

Borelióza začíná většinou červenou skvrnou v okolí bodnutí hmyzu nebo přisátí klíštěte. O několik týdnů později se projevují příznaky podobné viróze - bolesti hlavy, kloubů, svalů, v zátylku, celková únava. Nic z toho však není nutným znakem a vždy tyto příznaky většinou samy odezní.

Borelie se ovšem šíří v našem těle dál. Mohou napadnout:

  • klouby
  • kůži
  • typickým příznakem je stěhující se erytém (červené zbarvení kůže způsobené rozšířením krevních cév a zvýšeným prokrvením)
  • periferní nervy - projevy pálení kůže, mravenčení, pocit necitlivosti nebo naopak stěhující se bolesti, obrna lícního nervu
  • autonomní nervový systém - bušení srce, pocení, problémy se střevy a močovým měchýřem
  • centrální nervovou soustavu - mohou vyvolat zánět mozku nebo mozkových blan

Borelióza je jedna z infekcí podezřelých za vznik chronického únavového syndromu. Je velice důležitá správná léčba, aby se borelióza dostala pod kontrolu, jinak hrozí i po několika letech projevy poškození mozku, kloubů, nervů, imunitního systému apod.

V následujících grafech jsou zpracovány výsledky z vyšetření téměř 7 tisíc klíšťat, které byly zaslány do laboratoře Protean s.r.o. k prozkoumání:

kliste1.jpg

kliste2.jpg

Nepodceňujme přisáté klíště nebo bodnutí hmyzem a následné další zdravotní komplikace, vyhledejme včas lékařskou pomoc. Borelióza sice nezabíjí, ale ničí život.

Zdroj: www.kliste.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Tipy z bylinkové lékárny proti nadměrnému pocení
Vliv hudby na psychiku člověka

Další články

Co je to bypass?
Nemoci a léčba

Co je to bypass?

26.06.2015

Slovo by-pass znamená v angličtině něco jako obchvat nebo objížďku, v medicíně v přeneseném významu však jde o označení uměle vytvořené cévní spojky na koronárních tepnách.