zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Proteinová dieta - účinné hubnutí bez pocitu hladu

Veronika Tůmová
21.08.2015

Proteinová dieta, nebo také nízkosacharidová, bílkovinná či katogenní dieta si u nás během několika let získala velkou oblibu. Není divu, podle všeho jde totiž o dietu, která skutečně funguje, nezbavuje svalové hmoty a netrápí vás při ní mučivé pocity neustálého hladu.

Proteinová dieta, vhodná pro ženy i muže, je založena na principu "proteinů šetřících modifikovaný půst" - (PSMF - Protein Sparing Modified Fast) a je výsledkem výzkumu profesora G.Blackburna z Harvardské univerzity, který ji poprvé představil světu už v roce 1974. Nejde tedy o převratnou novinku poslední doby, navíc koncept PSMF je jednoduchý, spočívá ve snížení příjmu sacharidů a tuků a současném zvýšení příjmu bílkovin, což vede ke spalování uložených tuků bez ztráty svalové hmoty, která obvykle dietami různého typu velmi trpí.

Jak funguje proteinová dieta?

Ke spalování tuků dochází ve chvíli, kdy tělu dojde primární zdroj energie ve formě sacharidů (cukr a škrob). Dochází tak k produkci ketolátek, což je přirozená reakce organismu na snížený přísun sacharidů. Kolem třetího až čtvrtého dne proteinové diety ustupuje pocit hladu a pociťujeme příjemný pocit a dobrou náladu. Tento stav nazýváme ketóza. Praktikováním proteinové diety jsou tělu dodávány vysoce kvalitní bílkoviny, zvýší se přísun vitamínů z vybraných druhů zeleniny, dochází k relativně rychlému úbytku na váze při zachování svalové hmoty. Výsledkem je štíhlejší a vyrýsovaná postava, příjemný pocit a žádné hladovění.

Proteinový jídelníček

Během proteinové diety můžete jíst např. tyto druhy zeleniny (nejlépe syrové, vařené, dušené nebo připravené v páře)

Chřest, artyčoky, brokolice, zelí, kapusta, cukety, patison, květák, porek, červená čočka, lilky, rajčata, salát polníček nebo rukola, špenát, tykev, ředkvičky, česnek, celer, okurky, olivy, fenykl, houby, dýně, fazolové lusky, řepa, řeřicha.

Maso a ostatní potraviny

Krůtí, králičí, telecí, hovězí, kuřecí, zvěřina, ryby, tofu, hovězí nebo drůbeží játra, libová šunka, vejce, sýr cottage, syrečky, mléko nízkotučné, avokádo.

Dochucovadla

Sůl, jednodruhová koření, sušený česnek, bylinky, náhradní sladidla, hořčice, ocet, kvalitní oleje, sojová omáčka, bujon, hořké kakao, skořice, semínka (dýně, sezam, slunečnice).

Nápoje

Čistá voda, slabý černý nebo zelený čaj, neslazené minerálky, káva.

Shrneme-li hlavní zásady proteinové diety, dojdeme k závěru, že:

  • začínáme jíst jídla bez příloh
  • nejíme pečivo
  • nejíme sladkosti ani sladké ovoce (hrušky, banány, hrozny)
  • jíme výše zmíněné maso, vejce, mléčné výrobky (především tvaroh), ryby a zeleninu

K hlavním výhodám proteinové diety patří pravidelná strava rozdělená do pěti až šesti porcí podle jednotlivých etap diety, dále pak dostatečný pitný režim (2 - 3l denně), rychlé hubnutí bez jo-jo efektu a možnost nákupu hotových jídel v instantní formě od specializovaných společností.

Má proteinová dieta své nevýhody a rizika?

K nevýhodám diety patří relativní jednotvárnost stravy, nedostatek vlákniny, minerálů a vitamínů, které zajišťuje pestřejší jídelníček. Dále by tuto dietu neměli podstupovat lidé, kteří trpí onemocněním ledvin, poruchami příjmu potravy, dnou, cukrovkou, poruchami metabolismu, onemocněním jater, rakovinou, kardiaci a senioři. K této dietě je vhodné přistoupit jako ke krátkodobému řešení při obezitě. Z dlouhodobého hlediska může tato dieta vést k poškození ledvin či jiným komplikacím. Pozor také na riziko odvodňování v důsledku příliš rychlého hubnutí. Mějme na paměti, že o zdravé hubnutí jde v případě, hubneme-li maximálně tempem půl kilogramu až jeden kilogram týdně. Rychlejší hubnutí znamená větší úbytek vody vázané ve svalech než tuků, což může být důsledek právě bílkovinných diet, jak vysvětluje dietolog Pavel Suchánek pro Vitalia.cz.

Napište nám o svých zkušenostech s proteinovou dietou i vaše názory na ni. Jde podle vás o skutečně zdravý a účinný způsob hubnutí?

Zdroj: www.ketodiet.cz, www.vitalia.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Oregano neboli dobromysl - bylinka pro chuť i pro zdraví
Rakovina slinivky břišní

Další články

Plastická operace nosu
Plastická chirurgie

Plastická operace nosu

17.07.2015

Nos je dominantou každého obličeje, jeho velikost, tvar a stavba určuje náš výraz a tím i naši osobnost. Plastika nosu (rhinoplastika) zaručuje svým klientům získání dokonalého a k ...