Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

Zuzana Šimíková
26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žaludku. Jeho vznik však není vázán jen na špatné stravování, je ovlivněn mnoha faktory, z nichž některé známe a nad jinými vědci stále polemizují.

Příčiny rakoviny žaludku

Nejdůležitější příčinou je rozhodně špatná strava a životospráva. Abychom omezili možnost vzniku karcinomu žaludku, je třeba se vyvarovat potravin, které nepříznivě působí na žaludeční sliznici. Tyto tzv. karcinogeny obsahují:

 • uzené maso, ale také maso pečené, smažené, či grilované
 • plesnivé potraviny
 • sůl
 • alkohol

Naopak dostatečná konzumace zeleniny a ovoce působí příznivě na celý organismus a riziko vzniku rakoviny žaludku výrazně snižuje.

Další rizikové faktory vzniku rakoviny žaludku

 • kouření
 • výskyt bakterie Helikobakter pylori v žaludku (je třeba ji léčit)
 • výskyt polypů na žaludku
 • genetické predispozice
 • věk nad 50 let

Projevy rakoviny žaludku

Tato nemoc je velmi zákeřná právě proto, že její projevy jsou v časném stádiu natolik nevýrazné, že člověk mnohdy vůbec nepociťuje významnější obtíže. Z toho důvodu je důležité znát projevy nemoci, své genetické dispozice (trpí-li rakovinou blízký příbuzný, pravděpodobnost výskytu se několikanásobně zvyšuje) a snažit se svou životosprávou předcházet vzniku nádoru. Ze všeho nejdůležitější však je navštívit lékaře při prvních obtížích a nechat si provést vyšetření žaludku. Bohužel, projevy, které nás donutí lékaře navštívit, jsou již často zapříčiněny pokročilejším onemocněním.

Běžné projevy:

 • neurčitý tlak na břiše
 • ztráta chuti k jídlu, potíže při polykání
 • ubývání na hmotnosti
 • celková slabost a únava
 • zvracení

Projevy pokročilé nemoci:

 • krvácení do zažívacího traktu, které způsobuje typický zápach a  černé zbarvení stolice
 • zvracení natrávené krve (tzv. meléna)

Léčba rakoviny žaludku

V případě, že navštívíte lékaře s některými z uvedených potíží, pošle vás pravděpodobně na endoskopické vyšetření žaludku. Toto vyšetření je sice nepříjemné, ale je nebolestivé. Provádí se za plného vědomí s lokálním znecitlivěním krční sliznice. Lékař Vám při něm zavede do žaludku ohebný kabel. Tímto kabelem protáhne malou kameru a světelný zdroj, případně drobné nástroje potřebné k odběru žaludeční tkáně pro histologické vyšetření.

Doplňujícím vyšetřením bývá často ultrazvuk, CT, případně laboratorní rozbor krve.

V případě že se prokáže výskyt karcinomu žaludku, je nejúčinnější léčbou operace. V nejlepším případě odstraní operatér celý nádor a žádná další léčba není potřebná.

Bohužel se však na výskyt nádoru častokrát přijde pozdě a operace je kvůli metastáz nemožná, nebo je možné pouze částečně zprůchodnit trávicí trakt, aby nedocházelo k jeho ucpání nádorem, nebo krvácením. Tehdy se pokračuje v léčbě chemoterapií a ozařováním. Tyto metody bohužel nedosahují úspěšnosti chirurgické léčby a jejich využití pro tento typ nádoru je diskutabilní.

 

Setkali jste se někdy ve svém okolí s touto zákeřnou nemocí?

Autor: Zuzana Šimíková

Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky
Základy první pomoci

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku

08.11.2010

Rakovina děložního čípku je téma, o kterém se mluví často ve školách, rodinách, zdravotnictví i mezi kamarádkami. Čím se rakovina děložního čípku liší od ostatních a jak s ní bojov ...