Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žaludku. Jeho vznik však není vázán jen na špatné stravování, je ovlivněn mnoha faktory, z nichž některé známe a nad jinými vědci stále polemizují.
Příčiny rakoviny žaludku
Nejdůležitější příčinou je rozhodně špatná strava a životospráva. Abychom omezili možnost vzniku karcinomu žaludku, je třeba se vyvarovat potravin, které nepříznivě působí na žaludeční sliznici. Tyto tzv. karcinogeny obsahují:
- uzené maso, ale také maso pečené, smažené, či grilované
- plesnivé potraviny
- sůl
- alkohol
Naopak dostatečná konzumace zeleniny a ovoce působí příznivě na celý organismus a riziko vzniku rakoviny žaludku výrazně snižuje.
Další rizikové faktory vzniku rakoviny žaludku
- kouření
- výskyt bakterie Helikobakter pylori v žaludku (je třeba ji léčit)
- výskyt polypů na žaludku
- genetické predispozice
- věk nad 50 let
Projevy rakoviny žaludku
Tato nemoc je velmi zákeřná právě proto, že její projevy jsou v časném stádiu natolik nevýrazné, že člověk mnohdy vůbec nepociťuje významnější obtíže. Z toho důvodu je důležité znát projevy nemoci, své genetické dispozice (trpí-li rakovinou blízký příbuzný, pravděpodobnost výskytu se několikanásobně zvyšuje) a snažit se svou životosprávou předcházet vzniku nádoru. Ze všeho nejdůležitější však je navštívit lékaře při prvních obtížích a nechat si provést vyšetření žaludku. Bohužel, projevy, které nás donutí lékaře navštívit, jsou již často zapříčiněny pokročilejším onemocněním.
Běžné projevy:
- neurčitý tlak na břiše
- ztráta chuti k jídlu, potíže při polykání
- ubývání na hmotnosti
- celková slabost a únava
- zvracení
Projevy pokročilé nemoci:
- krvácení do zažívacího traktu, které způsobuje typický zápach a černé zbarvení stolice
- zvracení natrávené krve (tzv. meléna)
Léčba rakoviny žaludku
V případě, že navštívíte lékaře s některými z uvedených potíží, pošle vás pravděpodobně na endoskopické vyšetření žaludku. Toto vyšetření je sice nepříjemné, ale je nebolestivé. Provádí se za plného vědomí s lokálním znecitlivěním krční sliznice. Lékař Vám při něm zavede do žaludku ohebný kabel. Tímto kabelem protáhne malou kameru a světelný zdroj, případně drobné nástroje potřebné k odběru žaludeční tkáně pro histologické vyšetření.
Doplňujícím vyšetřením bývá často ultrazvuk, CT, případně laboratorní rozbor krve.
V případě že se prokáže výskyt karcinomu žaludku, je nejúčinnější léčbou operace. V nejlepším případě odstraní operatér celý nádor a žádná další léčba není potřebná.
Bohužel se však na výskyt nádoru častokrát přijde pozdě a operace je kvůli metastáz nemožná, nebo je možné pouze částečně zprůchodnit trávicí trakt, aby nedocházelo k jeho ucpání nádorem, nebo krvácením. Tehdy se pokračuje v léčbě chemoterapií a ozařováním. Tyto metody bohužel nedosahují úspěšnosti chirurgické léčby a jejich využití pro tento typ nádoru je diskutabilní.
Setkali jste se někdy ve svém okolí s touto zákeřnou nemocí?
Autor: Zuzana Šimíková