Rakovina plic

Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky

Petr Zimola
17.09.2010

Plíce jsou párový orgán uložený v dutině hrudní. Levá plíce je složena ze dvou laloků a pravá ze tří. Každý lalok se dále dělí na tzv. segmenty. Plíce nám umožňují výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Zdravé plíce mají narůžovělou barvu, u lidí žijících ve městech mírně našedlou a u kuřáků černou. Právě kuřáci jsou nejčastějšími oběťmi rakoviny plic (až 70 procent všech případů).

Pllíce jsou orgán, který je nejčastěji postihovaný sekundárními ložisky (metastázemi) nádorů z jiných orgánů. Místy, kam samotný nádor plic nejvíce metastazuje, jsou játra, kosti, mozek, ledviny a nadledvinky. Nejčastějším typem rakoviny plic je tzv. bronchogenní karcinom. Velkým nebezpečím tohoto nádoru je fakt, že dlouhou dobu roste skrytě, aniž by se jakkoli projevoval. Jakmile se na rakovinu přijde, bývá mnohdy minimální naděje na úspěšné vyléčení. Tři čtvrtiny z detekovaných nádorů plic se nacházejí v pozdějších stádiích a u zhruba 50 až 60 procent pacientů není operativní zákrok již nejvhodnějším řešením.

Lékaři rozdělují karcinom plic na malobuněčný a nemalobuněčný. Toto rozdělení je zásadní při výběru správné léčby. Nemalobuněčný karcinom bývá lépe operabilní. Malobuněčný karcinom je charakterizován rychlejším růstem a častěji se u něj preferuje léčba chemoterapií a radioterapií.

Rizikové faktory rakoviny plic

Nejčastějším rizikovým faktorem při vzniku rakoviny plic je kouření, případně život v zakouřeném prostředí. Obecně se uvádí, že po vykouření 200 000. cigarety, riziko rakoviny plic vzrůstá padesátkrát, nehledě na to, že kuřáci jsou častěji ohroženi dalšími chorobami než nekuřáci.

Pokud žijete ve společné domácnosti s kuřákem, který vykouří dvě krabičky cigaret denně, je to to samé, jako byste vykouřili sami zhruba deset cigaret.

Dalšími rizikovými faktory je špatná rodinná anamnéza, znečištěné prostředí, ionizující záření, nezdravá strava a předchozí prodělaná zánětlivá a fibrotická onemocnění.

Příznaky karcinomu plic

  • Kašel
  • Vykašlávání krve (hemoptýza)
  • Vykašlávání hlenu (vzhled malinové želé)
  • Chrapot
  • Dušnost
  • Nechutenství
  • Úbytek na váze
  • Bolesti vhrudi

Možnosti léčby

Operace

Nejúčinnější a nejradikálnější léčbou je operativní zákrok, kdy se odebere různě velká postižená tkáň. Pokud je však nádor prorostlý i dále do okolí, je operace příliš riziková či by už neměla pro pacienta smysl a spíše by ho zbytečně vyčerpala.

Radioterapie

Další často užívanou metodou je radioterapie, kdy je nádor vystaven ionizujícímu záření za předpokladu, že nádorové buňky jsou na záření citlivější než okolní zdravé buňky. Radioterapie může být zevní (teleterapie) nebo vnitřní (brachyterapie). Při vnitřní radioterapii je zdroj záření zaveden přímo do hrudníku, a dochází tak přesnějšímu zaměření nádorových buněk.

Chemoterapie

Podáním chemoterapeutických látek se předpokládá zasažení zbylých menších ložisek či jednotlivých buněk, které nemohly být operací či radioterapií odstraněny. Rovněž cytostatika ničí i další případné začínající metastáze.

Biologická léčba

Moderní metodou je užívání biologických preparátů. Biologická léčba tolik nepoškozuje ostatní zdravé buňky, jako například radioterapie a chemoterapie, a také sebou nenese tolik vedlejších účinků. Na druhou stranu účinky biologické léčby nejsou tak detailně prozkoumány jako u chemoterapie a navíc je to léčba velice nákladná, a tudíž i špatně dostupná.

Autor: Petr Zimola

Rakovina děložního čípku
Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku

08.11.2010

Rakovina děložního čípku je téma, o kterém se mluví často ve školách, rodinách, zdravotnictví i mezi kamarádkami. Čím se rakovina děložního čípku liší od ostatních a jak s ní bojov ...