Relaxace a wellness

Čemu pomáhá moxování

Klára Thomasová
07.01.2011

Jednou z nejúčinnějších, nejpříjemnějších a také nejoblíbenějších alternativních metod, které pomáhají našemu zdraví, je takzvané požehování, tedy moxování. V podstatě to znamená zahřívání určitého akupresurního bodu nebo celé sestavy bodů. Říká se, co neléčí jehly a bylinky, to léčí moxa.

Slovo moxa pochází z japonštiny a je to spojení slov MO a KUSA, čili spálená bylina. Základem je tyčinka z pelyňkového vlákna, která se nechá doutnat, a tím vyvíjí sálavé teplo. Hořící konec se přiblíží k tělu tak, aby bylo vnímáno příjemné teplo. Nedotýká se kůže, od těla je vzdálena asi dva centimetry a zahřívá příslušný bod.

Někomu je nepříjemné, že moxa kouří, dnes již existují i nekouřící moxy. Nejsou však vždy vhodné, lečivé účinky má totiž i samotný kouř.

Moxa vás zbaví plísně na nohou

Platí to například pro plísně - kouř moxy dokáže odstranit plíseň na nohou, ale i v bytě. Moxa s úspěchem léči gynekologické potíže, pásový opar, záněty a působí proti bolesti. Přikládáním na akupresurní body se pročišťují jednotlivé dráhy energíí. Když jsou v pořádku, je v pořádku celý člověk.

Jedním z nejúčinnějších bodů pro moxování je bod moře jangů, čili bod 36 na dráze žaludku. Nachází se čtyři prsty pod kolenem, od kosti na šířku vašeho prstu. Bod označíme třeba fixou a moxujeme deset minut nejprve jednu nohu a potom druhou.

Pro moxování využijte reflexní terapii

Nemáte-li k dispozici někoho, kdo by vám namoxoval záda, nezoufejte a vzpomeňte si na reflexní terapii. Páteř se na nohách promítá na kosti na vnitřích stranách chodidel od palce po oblast vnitřích kotníků. U hlavního kloubu palce je krční páteř, podél první nártní kůstky najdeme páteř hrudní, bok první kosti klínové představuje páteř, poté je bederní páteř, následuje křížová oblast a na výběžku kosti patové nalezneme reflexní bod pro kostrč.

Ve spodní polovině těla pod línií pasu můžete moxovat dle libosti, v horní části těla se řiďte svými pocity. Při vyšším krevním tlaku se moxování nedoporučuje.

Experimentovat můžete i s moxováním jednotlivých reflexních plošek, například těch orgánů, které potřebují povzbudit.

Moxovací doutníky nestačí obyčejně „típnout“. Většinou se znovu rozhoří, a mohou tak způsobit nemilé překvapení. Nejlepší je tyčinky ponořit do vody, po uschnutí se mohou znovu použít. Při moxování je nejvhodnějším místem to, které má na podlaze dlaždičky (nejlepší je koupelna). Moxovací cigarety nebo doutníky se dají sehnat v prodejnách zdravé výživy, prodejnách léčitelských pomůcek a nebo ve některých lékárnách.

Pro začátečníky moxování je vhodné navštívit odborníka, který vám provede diagnostiku reflexních bodů a poradí, který bod je pro váš problém na moxování nejvhodnější.

Moxování je preventivní a lečebná metoda, kterou si každý může doma pomáhat od různých zdravotních problémů.

Autor: Klára Thomasová

Co je Erythema Nodosum?
Výherci velké vánoční soutěže s Whirlpool

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Novinky ve vyplácení peněžních dávek pro rok 2011
Péče o dítě

Novinky ve vyplácení peněžních dávek pro rok 2011

Tak jako každý rok nás čekají změny ve vyplácení různých dávek. V tomto článku vás seznámíme s novinkami ve vyplácení rodičovského příspěvku, porodného a nemocenských dávek.