zdroj: istockphoto.com
Relaxace a wellness

Navštivte solnou jeskyni

Renáta Vorbová
06.03.2009

V poslední době se stále více mluví o solných jeskyních a o jejich blahodárných účincích na lidský organismus. Kdy je dobré solní jeskyni navštívit a co od ní můžeme čekat?

Nebyli jste ještě v solné jeskyni a láká vás její návštěva? Co od ní můžete očekávat?

Relaxační kúra v solné jeskyni trvá přibližně 45 - 60 minut a teplota uvnitř je      20 -23 stupňů.
V solné jeskyni odpočíváte na polohovacím sedátku, které je velmi pohodlné. Celkovou pohodu podtrhuje i příjemná hudba a tlumené osvětlení. To vše by vás mělo příjemně uvolnit. Solná jeskyně je vhodná pro každého od dětí až po důchodce.
Pobyt v solné jeskyni je svými účinky srovnatelný s pobytem u moře.

Některé zdroje uvádějí, že jedna hodina strávená v solné jeskyni se vyrovná třem dnům u moře.

Účinky

Solná jeskyně má na lidský organismus pozitivní účinek. Blahodárný vliv solné jeskyně spočívá především v minerálech, kterými je jeskyně prosycena. 
Z minerálů tu je v silném zastoupení jód (napomáhá normálnímu fungování štítné žlázy), sodík (pomáhá při energetickém metabolismu buněk), hořčík (snižuje únavu), brom (působí na nervový systém), selen (zpomaluje stárnutí)... 
Dobře na nás působí také zdejší záporné ionty, které vyrovnávají naši hladinu kladných iontů – tyto ionty vyzařují počítače, mobily atd. Způsobená rovnováha přispívá k naší celkové pohodě.
Solné jeskyně se doporučují lidem, kteří mají obtíže s dýcháním, a na solné jeskyně většinou dobře reagují i alergici. U nich často dochází k zlepšení jejich stavu. Máte-li podobné potíže, navštivte ji za sezónu alespoň pětkrát. Vhodná je také tato kúra pro odnaučené kuřáky, kteří stále pokašlávají.
Dále jsou zaznamenány příznivé účinky solné jeskyně při léčbě kožních onemocnění, hlavně při léčbě lupénky, při poruchách krevního oběhu (neprůchodnost cév, vysoký tlak), při poruchách nervového ústrojí. Podporuje rovněž léčbu nadváhy i léčbu revmatických obtíží.

Relax

I v případě, že se cítíte zcela zdraví, není od věci navštívit solnou jeskyni. Především je to příjemný relax. Užijete si tu klid, který se v dnešním uspěchaném světě hledá jen stěží. 

Počet solných jeskyní se poměrně zvýšil, proto budete-li chtít navštívit toto zařízení, jistě ve svém okolí nějakou najdete.

Navštěvujete vy solnou jekyni ? Máte nějkou oblíbenou ? Napište nám kde.

Autor: Renáta Vorbová

Dýchání pod vodou
Když miminka trápí bolavé bříško

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...