zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Znáte pravé jméno pampelišky? Smetanka lékařská!

Veronika Tůmová
13.06.2017

Vnímáme ji nejprve jako jednoho z očekávaných poslů jara, později však vidíme už jen nepříjemný a všudypřítomný plevel. Víte ale, že pampeliška je také léčivka? Celým jménem je to totiž pampeliška nebo také smetánka lékařská, k jejímž přednostem patří pozitivní účiny na onemocnění jater a žlučníku. Pomáhá i při cukrovce, čistí krev, zbaví vás únavy, nepříjemných vyrážek a svědění kůže.

Kde a kdy sbírat pampelišku?

Brzy z jara je to skutečně pěkná podívaná, když louky zlátnou jejími květy, v tak ostrém a půvabném kontrastu s čerstvou jarní zelení. Pampeliška však nemá ráda vlhko, vyhýbá se mokřinám. Kvete během dubna a května, někdy i v červnu, pak znovu v srpnu či na podzim. Bude však lepší natrhat si ji právě někde na louce nebo při travnatých okrajích lesů než v příkopech u rušné silnice či v městských parcích. Léčivá je celá rostlina, listy sbíráme před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly pak po celou dobu, kdy pampeliška kvete.

Léčivé a zkrášlující účinky smetanky lékařské

Pampeliška lékařská pomáhá při chronickém zánětu jater a při cukrovce, pomůže vám překonat jarní i zcela běžnou únavu. Uleví od svědivých kožních potíží, čistí žaludek a celkově zlepšuje trávení, samotné stvoly vás mohou údajně zbavit i žlučníkových kamenů - toto je však lékařsky nepodloženo a patří to spíš k domněnkám z dávných lidových pramenů.

Smetanka lékařská pomáhá při potížích se slezinou a při poruchách metabolismu, podporuje močení a pocení, máte-li problém s nadměrným zadržováním vody v těle. Působí povzbudivě, čistí a ředí krev, pomáhá při dně či revmatismu, odvar z jejích kořenů a stvolů má údajně i kosmetické účinky, neboť je po něm rozjasněná a čistá pleť.

Listy pampelišky jsou bohaté na vitamíny C, A, B, D a betakaroten, jsou také významným zdrojem křemíku, draslíku a vápníku. Přestože je pampeliška z lékařského hlediska dost opomíjená, její listy mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát.

Pampeliška, jak ji možná neznáte

Pampeliška je také včelařská rostlina, můžete ji využít k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě nejrůznějších sirupů, medu, či vína. Recept na pampeliškový med najdete zde. Z upraženého kořene pampelišky je možné si vyrobit dokonce bezkofeinovou kávu! Pampeliška neboli smetánka lékařská má mnoho dalších, i hodně poetických názvů a lidových přezdívek, např. lucernička, čertovo mléko, lví zub, dandelion, pumpelice, smetaník, kněží koruna, kačenec a hadí mlíčí.

Už staří Keltové přidávali její usušené květy do vonných kadidel při svých meditacích. Tuto zázračnou rostlinku jménem pampeliška sušte v tenké vrstvě, v dobře větrané místnosti, během sušení občas obraťte. Skladujte v temnu a v dobře uzavřené nádobě.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, psychologiechaosu.cz, bylinky.eu

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Je čas jahod! Zásobte se vitamíny a vyrazte na samosběr!
Kryoterapie - vyzkoušejte osvěžení a ozdravení organismu silou extrémního mrazu!

Další články

Vavřín (bobkový list) - okrasný keř i léčitel
Bylinky

Vavřín (bobkový list) - okrasný keř i léčitel

27.05.2017

Vavřín máme spojený především s vavřínovými věnci a vítězstvími antických bohů, panovníků a hrdinů, víme také, co znamená pojem "neusnout na vavřínech". Lidový název této zajímavé ...