Cukrovka

Pro cukrovkáře je každé kilo dole důležité

Zdravě.cz
07.02.2011

Diabetiků žije v České republice na tři čtvrtě milionu, a pořád jich přibývá. Brzy se bude s cukrovkou potýkat každý desátý Čech. Důvodů této novodobé epidemie je celá řada, jeden z hlavních je, že se prostě máme příliš dobře. Náš organismus není připraven na to, že jídlo v té nejlákavější podobě je dostupné v podstatě kdykoliv - tukové polštáře jsou pak logický důsledek tohoto blahobytu. Obezita a cukrovka přitom představují dvě spojené nádoby. Navzájem se potencují a zhoršují.

Vánoční svátky představují z tohoto pohledu to nejzrádnější období. Jen málokdo si od plných štědrovečerních a silvestrovských stolů neodnáší účet v podobě dvou či tří kilogramů navíc. I zdravý člověk se nadváhy zbavuje obtížně, pro diabetika je to ale ještě těžší.

Pokles hmotnosti nesmí být rychlý

Hlavně není možné chtít zázraky. Obecně se říká, že pokles hmotnosti by neměl být rychlejší než půl kila týdně, u diabetiků může být ještě pomalejší. Úspěchem je, když se ručička váhy vůbec pohybuje žádoucím směrem. Estetické hledisko zde není tak podstatné (i když může být účinnou motivací), hraje se jednoznačně o zdraví.

Každý kilogram navíc představuje zvýšené riziko komplikací cukrovky, jako je infarkt, mrtvice, selhání ledvin nebo zhoršení zraku. A naopak - už zhubnutí o pět procent se objeví na koncentraci krevního cukru. Ale nejen to - sníží se krevní tlak a cholesterol, zmenší se zátěž na klouby a šlachy, zlepší se i příznaky, o kterých se příliš nemluví, jako třeba nechtěný únik moči.

Tuková a svalová tkáň bude citlivější na inzulín. Už pouhá redukce hmotnosti často vede k tomu, že se diabetik zbaví (alespoň na čas) léčby inzulínem.

Opatrné hubnutí

Lidé bez cukrovky si přece jen mohou někdy dovolit nějaký ten experiment v podobě jednodenního půstu. Diabetik musí být mnohem opatrnější. Svou snahu o hubnutí by proto měl konzultovat se svým lékařem, případně s diabetologickou sestrou. Lidová moudrost říká: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.“ Pro diabetika by šla nahradit pravidlem: „Pětkrát denně se najez bez ohledu na přátele či nepřátele.“ Jeho příjem energie musí být pokud možno rovnoměrný, jen tak je hladina cukru v krvi stálá.

Někdy k hubnutí stačí důsledné dodržování diabetické diety, což vlastně není nic jiného než zdravá strava, založená na nutričně vyváženém jídelníčku s omezeným obsahem živočišných tuků a tzv. „rychlých“ cukrů, tedy těch sacharidů, které se bezprostředně přeměňují na energii (sem patří samozřejmě řepný cukr).

Opatrně je třeba přistupovat ke konzumaci alkoholu. Obsahuje jednoduché cukry a navíc oslabuje pozornost - je pak snazší „vyluxovat“ vše, co je v dosahu.

Je škoda si říci, že to stejně nemá cenu - i při sebevětší obezitě má několik shozených kilogramů obrovský význam, třebaže to při celkovém pohledu na postavu není příliš poznat. Pokud se to podaří, je na místě odměna - rozhodně ale ne v podobě jídla. Nejvhodnější je nějaká sportovní pomůcka - kvalitní odpružené boty nebo třeba hůlky na nordic walking. I diabetici mohou sportovat nebo alespoň být fyzicky aktivní - každý krok navíc, každý vyšlápnutý schod se do celkové energetické bilance počítá.

Nové léky, po nichž se netloustne

Bohužel až donedávna platilo, že už samotná léčba diabetikům kila přidává. Všechny léky byly spojeny s větším či menším přírůstkem hmotnosti. To už dnes naštěstí neplatí. Nově se objevily přípravky, které prokazatelně mají na váhu příznivý vliv.

Těmto lékům se říká GLP-1 analoga a jsou dostupné i v České republice. Napodobují věrně funkci hormonů, kterým se říká inkretiny. Ty se tvoří ve střevě hlavně po jídle a mají celou řadu vlastností, které jsou z hlediska cukrovky výhodné - kromě toho, že snižují hladinu cukru v krvi (což se u léku na cukrovku předpokládá samo sebou), snižují i krevní tlak. Snížení krevního tlaku může omezit riziko závažných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční choroby, infarkt a onemocnění ledvin.

Dále ochraňují buňky ve slinivce, které tvoří inzulín. Efektivně působí na snížení hmotnosti hned ze dvou směrů - jednak ovlivňují centrum řízení příjmu potravy v mozku a také zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž prodlužují pocit sytosti.

Autor: Zdravě.cz

Dětské revma
Sexuální problémy po porodu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Crohnova choroba
Crohnova choroba

Crohnova choroba

08.02.2011

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění stěn trávicí trubice. Postihuje nejčastěji tenké střevo ( ileum ) a tlusté střevo. Může se však objevit v jakékoliv části trávicí ...

Dětské revma
Revma

Dětské revma

02.02.2011

Revma je nemoc, kterou si všichni přirozeně spojujeme s pokročilejším věkem dospělých. Revma však ve skutečnosti a zdaleka ne v ojedinělých případech postihuje i děti, vzácněji dok ...

Angína - zánět krčních mandlí
Angína

Angína - zánět krčních mandlí

31.01.2011

Krční mandle jsou dvě žlázy (přesněji lymfatické uzliny), umístěné vzadu v krku za jazykem. Jsou součástí imunitního systému a právě na nich často dochází k prvnímu kontaktu s cizo ...