Čínská medicína

Meditace dokáže odstranit stres

Milena Mocková
24.06.2013

Pokud chodíte na tai-či, jógu nebo se zajímáte o východní učení a medicínu, pak pro vás meditace není nic neznámého. Pokud jste ji však nikdy nevyzkoušeli, měli byste to napravit. Meditace vám zajistí klid a pohodu, dokáže odstranit smutek, špatnou náladu i stres.

Co způsobuje stres

V dnešní uspěchané době je naším největším nepřítelem stres. Potlačovaný stres způsobuje velkou většinu zdravotních problémů, tento fakt neodmítají ani lékaři vyznávající pouze klasickou západní medicínu. Stres způsobuje nejen bolest duše, ale i těla.

Existuje přitom jednoduchá metoda, jak se tohoto napětí zbavit. Snažte se relaxovat podle jasně daných pravidel a uvidíte, že odpočinek na úrovni jednoduché meditace vám dobije energii mnohem efektivněji než rychlá káva mezi povinnostmi v domácnosti.

Kdy a jak meditovat

Meditačních technik je mnoho a jen vy sami si můžete vybrat z hodně pestré nabídky přesně to, co vám bude vyhovovat, co vás bude bavit a především u čeho se budete cítit dobře. Neustále se objevují nové techniky, takže nikdo nemůže říci, že zrovna ten váš způsob meditace není správný. Nenechte se tedy odradit a hledejte, jak se vám relaxuje co nejlépe.

Ideální doba pro meditace je ráno nebo za soumraku. Meditovat by se ale mělo pouze tehdy, když víte, že vás nikdo nebude vyrušovat a opravdu budete mít chvilku sami pro sebe.

Pokud máte děti, pošlete je ven s tatínkem či prarodiči, uvařte si oblíbený čaj a najděte si útulné a prostorné místo.

Určitě si zakažte myšlenky na to, že vám doma stojí práce. Ta vám totiž nikam neuteče. Naučte se být chvíli sami se sebou.

Doporučená poloha pro meditace je poloha lotosového květu (sed na zkřížených nohou). Pokud vám ale tato poloha nebude vyhovovat, můžete se klidně položit na záda. Podmínkou ale je tvrdší podložka, nikoliv postel. Vyzkoušejte si postupný pocit uvolnění a soustřeďte se na to, že každý centimetr vašeho těla odpočívá a zbavte se napětí.

Co je mantra

Při meditacích se hojně používá mantra. Ve východních náboženstvích, jako je buddhismus nebo hinduismus slouží k opakovanému recitování nebo k meditaci. Většinou se jedná o sled slabik, které nesou nějaký význam daný konkrétním náboženstvím, ale také jde o jejich zvukovou hodnotu a podpoření přirozené schopnosti mysli zklidnit se a soustředit se. Účelem většiny manter je dosáhnout vysvobození.

Mantru si můžete vymyslet vlastní, nebo převzít takovou, která se vám bude líbit. Soustřeďte se na svůj dech a postupně ho zklidňujte. Klidné dýchání a uklidněná mysl je prvním základem úspěšné relaxace během meditace.

 

Máte zkušenosti s meditací a jak na vás působí?

Autor: Milena Mocková

Jak jsme se stravovali dříve a co jíme dnes
Ozónová díra a opalování

Další články

Kouzelné kameny
Alternativní medicína

Kouzelné kameny

10.06.2013

Drahé kovy a kameny patří mezi nejzajímavější dary přírody. Drahé či polodrahé kameny jsou opředeny mnoha bájemi a legendami, jsou jim připisovány mocné vlastnosti. Každé znamení ...