Rozvoj osobnosti

Prokrastinace a jak se jí vyvarovat

Michaela Holá
12.02.2011

Problém odkládání různých pracovních úkolů a činností na další dny není většině lidí neznámý. Chronická tendence odkládat výkon určitých povinností se nazývá prokrastinace. Stejně nepříjemným jako plnění úkolů se zdá být i tento termín samotný. Pochází z latinského slova „pro crastinus“ neboli „patřící zítřku“.

Prokrastinace tedy postihuje osoby, které nejsou schopné donutit se splnit uloženou povinnost včas a vše odkládají až na poslední chvíli. Obvykle se objevuje ve věku mladé dospělosti, jedná se o častý problém studujících.

Důvody prokrastinace

Příčinou prokrastinace může být příliš složitý úkol a s ním související obavy, že jej nezvládneme adekvátně splnit. Spouštěčem bývá i nedostatek času či informací o dané problematice, podceňování se, podléhání jiným lákavým činnostem, nechuť k úkolu, strach z hodnocení, špatně naplánovaný čas a bezradnost, odkud vlastně činnost začít.

U každého člověka způsobuje odkládání úkolu trochu jiné pocity. Někdo se cítí vinnen, že na úkolu nepracuje a bojí se neúspěchu, je zklamán sám sebou. Naopak někdo se k úkolu nedostane jen proto, že jej práce prostě nebaví a raději činní cokoliv jiného. Stále však věří, že úkol stihne ještě včas udělat.

Jak problém řešit?

Pokud chcete celou situaci zvládnout sami, je možné uvést pár doporučení, které vám mohou v boji s prokrastinací pomoci.

Snažte se soustředit

Sledujte sami sebe a v době, kdy zpozorujete, že se přestáváte na úkol soustředit, snažte se opět přimět k plné koncentraci. Nenechte se rozptylovat televizí, jídlem či neustálým brouzdáním na internetu.

Vhodné rozdělení úkolů

Pokud máte před sebou složitý úkol, rozdělte si jej na menší povinnosti. Dopřejte si po vypracování každé části malou pauzu, uvařte si kafe či chvilku relaxujte. Slibte si tedy pomyslné odměny. Snadno tak dojdete až k definitivnímu naplnění požadované činnosti. Můžete si též pořídit diář, plánovat, co který den uděláte, a pak s radostí odškrtávat splněné.

Stanovení priorit

Pokud se toho na vás v poslední době valí více a vy se v tom začínáte pomalu ztrácet, sepište si seznam. Uveďte do něj, jaké povinnosti jsou na prvním místě, a napište si, do kdy je nutné, abyste dané činnosti vykonali.

Vyhledejte odborníka

Jestliže máte pocit, že boj s prokrastinací sami nezvládnete, můžete se obrátit na odbornou psychologickou poradnu. I tak se dá tento problém řešit. Vyzkoušet nejprve řešení vlastní snahou je jistě snazší a levnější, ale v mnoha ohledech pro vás samé také bolestivější. Neopomínejte, že řešení prokrastinace nebude okamžité. Stejně jako máte naučen určitý zvyk, jak odkládat úkoly, musíte si pomalu odvyknout a začít řešit povinnosti zcela jiným postupem.

 

Trpíte prokrastinací? Jak se s ní vyrovnáváte?

Autor: Michaela Holá

První příznaky těhotenství
Ženšen neboli všelék

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Baňkování - prastará i moderní technika
Terapie

Baňkování - prastará i moderní technika

17.02.2011

Jednu z léčebných metod čínského lékařství představuje baňkování. Baňková masáž, neboli vakuoterapie, patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...