Rozvoj osobnosti

Zvedněte si sebevědomí!

Michaela Holá
27.04.2009

Jistě víte, o čem mluvím, když řeknu, že zdravé sebevědomí funguje jako magické zaklínadlo. Prostě když dva dělají totéž, není to vždy totéž…jeden to dokáže prodat takovým stylem, že se na něj jen tak nezapomene, a druhý když nesměle představí svůj plán, nikdo si jej ani nevšimne. Je pravdou, že přehnané sebevědomí již pozitivní není, ale jistě není důvod myslet si o sobě jen to nejhorší, proklínat se za své nezdary a snažit se radši ustavičně nenápadně sedět v koutě. Co z nás tedy může udělat sebevědomě a vyrovnaně působící bytosti?

Narovnejte své držení těla:

Každému více sluší, pokud se vzpřímeně postaví a vydá se životním nástrahám vstříc. Dodejte si tedy odvahu, zastrčte bříško, vypněte prsa a můžete směle vyrazit do společnosti.

Pokud vejdete do místnosti, hlasitě pozdravte:

Ano, i to, jakým stylem pronesete slůvka při pozdravu ovlivňuje to, jak vás okolí vnímá. Pokud si jen něco zamumláte pro sebe či nepozdravíte raději vůbec, prozrazuje to jen vaši snahu na sebe vůbec neupozornit.

Usmívejte se:

Jak již bylo řečeno, dobrou náladu lze předat i lidem v našem okolí. Pokud budete rozdávat úsměvy, okamžitě vás budou vnímat jako velmi příjemného společníka. Stejně tak jako úsměv jsou významné i jiné neverbální projevy. Zkuste se někdy zamyslet nad tím, jaké signály vyzařujete vašemu okolí např. ze svého držení těla, rukou či způsobu navázání očního kontaktu. I ten je velmi důležitý, klidně jej vyhledávejte a vždy jen po určité době na chvíli přerušte, aby váš společník neměl pocit, že jej doslova „propichujete pohledem".

Sportujte:

Pohybem si můžete dodat elán do života a pozitivní naladění, které pak můžete přenést na lidi ve vašem okolí. Pokud si stále říkáte, že začnete pravidelně cvičit a nemůžete se k tomu donutit, zkuste se domluvit s kamarádkou, že půjde s vámi. Přece jen ten pocit, že byste museli vysvětlovat, proč dnes nejdete a hledat výmluvy, vás raději donutí jednat.

Dodejte si odvahu:

Uvědomte si, za co si vás vaše okolí může vážit. Pokud vám  to pomůže, klidně si to sepište na papír, abyste to jasně viděli před sebou. Jistě najdete důvody, za které můžete být na sebe hrdí. Tak jaký je tedy důvod k pocitům méněcennosti?

Uvědomte si, že ne ve všem musíte být perfektní:

Možná se u vás jedná o zvyk zakořeněný již z dětství. Mnoho rodičů má na své děti neúměrné požadavky a akorát v nich vytváří pocit, že nemohou nikdy v ničem selhat. Nikdo ale nejsme dokonalý. Raději své nezdary s úsměvem přejděte. Je přece plno jiných oblastí, ve kterých vynikáte.

Nenalhávejte si, že sebevědomí se odvíjí od vašeho vzhledu:

Je možné všimnout si, že v sebevědomí opravdu nehraje ústřední roli fyzická přitažlivost. Je spíše důležité být vyrovnaný, šťastný ve svém těle a být spokojený sám se sebou, mějte se tedy rádi. Zkuste jen se třeba každé ráno na sebe usmát do zrcadla.

Naučte se říkat „ne":

Tento bod souvisí i s odvahou vyslovit svůj vlastní názor. Na to bezesporu máte právo. Tak i pokud po vás někdo chce něco, co vám není zrovna příjemné, s klidem můžete odmítnout. Výčitky vás trápit opravdu nemusí.

Neustále trénujte:

Ve společnosti ostatních lidí trávíme většinu dne, není tedy lepší způsob, jak zvednout své sebevědomí, než neustále trénovat. Vyzkoušejte si navázat s někým novým kontakt, na pracovní poradě přede všemi vyslovit, co si myslíte, nebo prostě jen hlasitě pozdravit po příchodu do restaurace. Uvidíte, že úspěchy vám okamžitě se zvednutím sebevědomí pomohou. A pokud se něco nepodaří, nemusíte zoufat, příště to bude jistě mnohem lepší.

A jaké zkušenosti máte vy?

 

Autor: Michaela Holá

Křečové žíly a jejich riziko
Antagonisté H2-receptorů - Seriál o nemocích a lécích 8. díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl
Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňu ...

Vše o kojení - 4.díl
Kojení

Vše o kojení - 4.díl

25.05.2009

Hned po porodu, když už svůj uzlíček radosti držíte v náručí, přiložíte dítě poprvé k prsu. Pamatujte, sací reflex dítěte je nejsilnější během první hodiny po porodu. Pokud máte „s ...