Sekty a subkultury

Kdo je to goth?

Michaela Holá
08.03.2010

Společnost je možné charakterizovat existencí určitých pravidel a norem. Některé věci a činnosti jsou pro nás běžné, jiné nás udiví, některé šokují. Jsou však i skupinky lidí, kteří se chtějí od všeobecně přijímaných norem odlišovat a je možné označit je za členy určité subkultury, tedy společenství, které má vlastní pravidla a styl života. Mezi subkultury je možné zařadit např. emo, hippies, punk či právě goth.

Vymezení subkultury goth nemusí být vždy zcela jednoznačné a jistě by se dalo sáhodlouze sepisovat, co vše může spadat mezi její projevy a znaky. Lze zde pozorovat značnou diverzitu mezi příslušníky. Shodně jako u subkultury Emo, vystupuje zde do popředí zvýšená emocionalita a jakási temnost. Bývá též uváděna souvislost mezi těmito subkulturami a sklony k sebepoškozování. Jedná se o styl života, o vymezení toho, jak se oblékat, jak se chovat, někdo by možná řekl, že se jedná o celou životní filozofii.

Historie hnutí goth

Goth je označení pro hnutí zrozené začátkem 80. let minulého století jako odnož punku ve Velké Británii, kolem kterého vznikla početná skupina lidí fascinovaných temnotou. Ti se nazývali Goths, v počeštěné formě Gotikové. Gotická scéna je svými kořeny spojena především s poslechem gotické hudby.

Nejdůležitější roli při formování gotické scény dále sehrály skupiny Siouxsie and the Banshees, Bauhaus a UK Decay. Přestože jejich hudba na počátku své existence náležela ještě do oblasti punku, později se z něj vyvinulo něco zcela nového, co získalo označení „deathrock". Hnutí goth se kromě temně znějící hudby od punku odlišovalo specifickým „dekadentním" vzhledem a módou, kterou nejvíce ovlivnily formace Siouxsie and the Banshees, Bauhaus a pozdější The Cure. Standardním dílem, dalo by se říct hymnou gotického rocku, se stal singl kapely Bauhaus - "Bela Lugosi's Dead".

Největší rozkvět gotické scény nastal ve druhé polovině 80. let. Hudba tehdy dosáhla svého rozkvětu, gotická subkultura díky médiím vstoupila ve všeobecnou známost a měla obrovské množství příznivců. Kolem roku 1985 vznikl samostatný žánr „gothic rock", formovaný klíčovými uskupeními The Sisters of Mercy, dále Fields of the Nephilim, Christian Death, The Mission, nebo Mephisto Walz.

Znaky gotiků

„Goth" znamená pro každého sympatizanta něco jiného. Mnoho jich převzalo netradiční módu, aby se odlišili od ostatních mladých. Některé běžné sledované faktory jsou:

  • Specifický druh hudby, umění a literatury
  • Extrémní používání černého oblečení, světlého make-upu, nezvyklých účesů, piercingů atd.
  • Fascinace středověkem, viktoriánskou a edwardiánskou historií.
  • Nošení symbolů jako křesťanský kříž, egyptský ankh, nebo "Oko Boha Ra", případně "Horovo Oko", wiccařských pentagramů, satanských obrácených pentagramů atd.
  • Gotici mají tendence se chovat nenásilně, pacifisticky, pasivně a tolerantně. Mnoho médií chybně spojuje gotiky s extrémním násilím, nesnášenlivostí menšin, rasismem a podobně.
  • Mnoho gotiků píše o depresích. Zdají se být na veřejnosti zasmušilí a nespolečenští.
  • Gotická hudba se často zabývá provokativními tématy, soustředí se hlavně na sociální zlo (jako rasismus, válka, nesnášenlivost skupin atd.).
  • Fascinace smrtí. Snaží se najít jinou cestu smýšlení o životě - najít krásu v životě, bolesti a smrti.
  • Ustálené genderové normy jsou na gotické scéně do jisté míry podlamovány. Mezi gotiky se genderová pravidla nezřídka stírají a to nejen v otázce vzhledu, ale i ve vystupování. Řada mužů například nosí unisexové oblečení, líčí se, nechává si narůst dlouhé vlasy. I ženy zde někdy vypadají jinak, než je ve většinové společnosti zvyklé.

 

Co si o členech subkultur myslíte? Jaké se domníváte, že jsou hlavní důvody k tomu, stát se členem takového společenství?

 

Autor: Michaela Holá

„Babské recepty“ při nachlazení
Co má Oidipovský komplex společného s Oidipem?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...