Vztahy v rodině

Co má Oidipovský komplex společného s Oidipem?

Michaela Holá
26.02.2010

Spojení Oidipovský komplex je všeobecně známo. Obvykle si pod ním představíme určitý typ chlapů, jakési „maminčiny chlapečky“, kteří jsou na svou matku až příliš vázáni. Vznik komplexu vystihl Sigmund Freud a pro jeho pojmenování snad ani nemohl vybrat vhodnějšího názvu.

Teorie Sigmunda Freuda

Objasnění podstaty Oidipského komplexu je součástí Freudovy vývojové teorie. Dle ní začnou chlapci ve věku 3-6 let pociťovat instinktivní náklonnost k matce a nenávist ke svému otci. Ten pro ně představuje soka. Později si však uvědomí, že otec by pro ně mohl znamenat hrozbu, chlapec svoji touhu po matce vytěsní do nevědomí a identifikuje se se svým otcem. Podobný proces probíhá s jistými specifiky též u dívek. S překonáním komplexu dochází k formování superega (jakéhosi nadjá) a k posílení identifikace s rodiči.

Mýtus o Oidipovi

Komplex získal název podle hlavní postavy mýtu o Oidipovi. Jeho otci věštba předpověděla, že zahyne rukou vlastního syna. Otec se tedy rozhodl syna zbavit, nechal jej odnést do lesa s pořezanými chodidly, aby nemohl utéci. Muž, který však měl Oidipa do lesa zanést, rozhodl se jej raději svěřit do rukou pastýře, který jej později předal korintskému králi Polybovi. Ten se dítěte ujal. Jednoho dne však Oidipus pojal podezření, že není vychováván vlastními rodiči a chtěl zjistit pravdu. Vydal se proto do Delf za věštkyní Pýthií. Ta mu prozradila jen budoucnost (shodnou jako před léty jeho otci), nikoliv minulost. Oidipus se vydal na cestu do Théb, při které se však dostal do potyčky, při níž zabil muže. Tímto mužem byl sám thébský král, Oidipův otec.

Oidipus došel do Théb, kde lidé truchlili za zemřelého krále, a byly sužováni nemilosrdnou Sfingou. Oidipovi se podařilo od ní Théby osvobodit a lid jej z vděčnosti zvolil králem. Oženil se s vdovou po zemřelém králi Iokastou, aniž by tušil, že se jedná o jeho vlastní matku.

Na Théby brzy dolehla pohroma v podobě moru. V této době vyřkla Pýthie věštbu:  Thébané mají z města vyhnat vraha krále, dříve se moru nezbaví. Oidipus navštívil věštce Teiresia a ten mu po dlouhém přemlouvání sdělil celou pravdu o tom, že to on je vrahem krále - svého otce - a manželem své matky.

Oidipus zprvu nechtěl uvěřit. Zeptal se však své ženy a ta mu potvrdila, že měla se svým prvním mužem syna, kterého nechal pohodit v horách. Iokasta i Oidipus pochopili celou pravdu. Iokasta si sama vzala život a Oidipus si vypíchl oči.

Projevy Oidipova komplexu

V přeneseném slova smyslu se dají pozůstatky komplexu najít na každém muži. Vadí jim, pokud se někdo přespříliš přiblíží k jejich přítelkyni a v ostatních mužích vidí soka. Horší však je situace, pokud je muž silně fixován na svou matku. A zde nemluvíme o době, kdy se chlapec mužem teprve stává, ale o jeho dospělosti. Přehnaná náklonnost může přetrvávat po celá léta a vztahy s těmito muži nejsou vůbec lehké.

Znáte někoho, o kom se domníváte, že komplexem trpí? Jaké si myslíte, že je  ideální řešení pro překonání obtíží života s partnerem fixovaným na matku?

 


Autor: Michaela Holá

Kdo je to goth?
Výherce soutěže o kolekci filmů pro celou rodinu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...