Bylinky

„Babské recepty“ při nachlazení

Šárka Balcarová
18.02.2010

Bolí vás v krku? Máte rýmu a kašlete? Situace, kterou dnes řeší mnozí z nás. Proč ale místo pilulek a tablet nezkusíme zapátrat v paměti našich babiček a neřešíme nemoc přírodní cestou? S pomocí potravin, které doma běžně máme, se můžeme nachlazení postavit. Jak na to a jaké suroviny použít?

Křen

Má velmi posilující účinky na naši obranyschopnost. Obsahuje dostatek důležitých živin a má antibiotický efekt. Křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně a chřipce. V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám ale křen prokáže ještě jednu skvělou službu. Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest – jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení či strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule.

 • Křen s medem

Křen najemno nastrouháme a smícháme v poměru 2 lžíce křenu s 1 lžící medu. Užívat bychom pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku, u dětí raději dávku snižte. Už za chvíli po jeho konzumaci pocítíme, že se nám „spouští rýma“, snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.

 • Jablečný křen

3 lžíce strouhaného křenu, 2 nastrouhaná jablka, šťáva z půlky citrónu. Vše promícháme a podáváme jako přílohu k vařenému masu.

 • Křenová šlehačka

Potřebujeme 250 ml smetany ke šlehání a  4 lžíce nastrouhaného křenu. Ušleháme tuhou šlehačku a lehce do ní vmícháme křen. Podává se se šunkou jako šunkové rolky nebo s tenkými plátky hovězího uzeného jazyka.

 

93984023.jpg

 

Med

 

Při onemocnění je med neocenitelný. Nejenže dodává tělu dostatek důležitých látek, energie, ale navíc na rozdíl od rafinovaného cukru nezatěžuje náš organismus.

 

Na posílení srdce lze podstoupit 1 měsíc trvající kúru, na kterou je potřeba 0,5 kg medu, šťáva ze 7 citrónů, a šťáva z 5 velkých hlaviček česneku. Med, citrónovou šťávu a šťávu z česneku smícháme a necháme odstát ve tmě. Užíváme 3 až 4x denně 2 lžíce asi 30 minut před jídlem.

 • Řepový med

Z černé řepy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu. Lžíci směsi 5x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.

 

Lípa

 

Působí léčivě na spousty chorob. Lipové listy se dříve vkládaly do úst, aby se zabránilo tvorbě puchýřků, šťáva z nich měla zabránit vypadávání vlasů. Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládaly na končetiny při svalových křečích a na popáleniny. Koupel v odvaru z lipového květu dá kůži jemný zlatavý nádech. Lipový květ vyvolává pocení a rozpouští hleny. Proto se používá především jako podpůrný prostředek při horečnatých onemocněních, jako je nachlazení nebo chřipka.

 • Čaj z lipového květu

1 lžičku lipového květu přelijeme šálkem horké vody a necháme asi 15 minut louhovat. Můžeme osladit medem. Užívá se 3 až 5x denně.

 

Citrony

 

Během infekce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, je-li podáván formou zvýšené konzumace citronu, kiwi, pomerančů a kysaného zelí.

 • Citrónové kloktadlo

Vymačkáme šťávu z jednoho středně velkého citrónu a kloktáme ji. Nakonec polkneme. Opakujeme 2 až 3x denně.

 • Teplá citronáda

Šťávu ze 2 citrónů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.

 • Citrónové rozinky

Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citrónů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamín C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní „zobání“ těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.

 

96441067.jpg

 

Česnek

 

Nejuniverzálnějším lékem se zdá být česnek, který dokáže jako přírodní účinné antibiotikum snadno zatočit s leckterou chorobou. Česnek je třeba v době zvýšeného výskytu infekce konzumovat co nejčastěji. Ať už v podobě super zdravé česnečky nebo přidáním do polévek či omáček, salátů. Jeho nepříjemný odér lze zmírnit tím, že se po jeho konzumaci napijeme mléka.

 

Další „babské recepty“ rychlé pomoci

 • Sádlový obklad

Při bolestech v krku si připravte jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažte tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouhejte trochu muškátového oříšku, aby se utvořila tenoučká vrstvička. Přikryjte dalším plátýnkem, dejte na krk a ovažte teplým šátkem. Ráno je po bolesti.

 • Medvědí mléko

Jde o recept pouze pro dospělé, ale je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí prý vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jako rybička.

 • Máslový čaj

Bolest při polknutí, pálení a škrábání v krku nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvařte 250 ml černého čaje, přidejte polévkovou lžíci medu a stejně másla. Dobře zamíchejte a hned vypijte.

 • Zázvorový čaj

10g čerstvě nastrouhaného zázvoru vařte 5 minut v 1 litru vody. Poté vymačkejte přes cedník. Do vzniklého čaje přidejte šťávu z jednoho citrónu či pomeranče, oslaďte a pijte horké.

 

Někdo babským radám a jejich účinkům věří, jiný ne. Babo raď, jak to s nimi je. Ale za pokus to určitě stojí. Člověk stále hledá a objevuje, tak proč nevyužít zkušeností a nápady někoho, než přijde ta naše vlastní zkušenost? Přidejte k dobru i vaše osvědčené tipy!!

Autor: Šárka Balcarová

Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání
Kdo je to goth?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...