zdroj: pixabay.com
Sex a erotika

Sexualita po čtyřicítce

Veronika Tůmová
24.08.2017

Častější únava, rodinný stereotyp, stres v práci, a tak to jde pořád dokola. Máte pocit, že během pouhých pár let prošel váš sexuální vztah nenávratnou změnou k horšímu? Existuje řešení!

Nemůžete si uvědomit, kdy vlastně přišel ten sexuální útlum, který najednou přerostl v téměř úplné vyhasnutí? Čtyřicítka klepe na dveře, ale to přece ještě není tolik! Tak proč už se s partnerem nemilujete tolik jako dřív? A dá se to změnit?

Intimní problémy mohou začít už po třicítce

Je známo, že muži zhruba v době mezi 36. - 45. rokem často trpí nezájmem o sex a problémy se ztopořením či předčasnou ejakulací, a to z nejrůznějších příčin. Problémy s erekcí a ejakulací se přitom mužům často zhoršují už ve třiceti letech. Dá se tak říct, že ve třiceti přichází vyvrcholení sexuální aktivity, aby se na prahu čtyřicítky dostavila sexuální krize. Je však tento proces nevyhnutelný? A jsou na tom ženy středního věku stejně? Bohužel ano. Vyhasnutí zájmu o sex je často vidět už během předehry. K dostatečnému vzrušení a zvlhnutí pochvy už tak ženy v tomto věku potřebují daleko více času, je těžší navodit tu správnou atmosféru. Často předehru nevyžadují a nechají partnera, aby přistoupil rovnou k aktu, čímž celou záležitost urychlí a "milostnou povinnost", jíž se milování postupně stává, mají dříve za sebou. Po čtyřicítce u žen také klesá hormonální činnost vaječníků, důsledkem toho je přibývání na váze a tím klesající sebevědomí.

Práce, stres a nezdravý životní styl - chce to změnu!

Muži i ženy v tomto věku, kdy děti odrůstají a rodiče tolik nepotřebují, často upřednostňují práci a kariéru. Na rodinu zbývá méně času i energie, o milostných hrátkách s partnerem nemluvě. Není čas, chuť či nálada ani na koníčky nebo na sportovní aktivity, které vás třeba v mládí hodně spojovaly. Následný zhoršující se zdravotní stav ubírá také na sebevědomí, nezdravý životní styl (kouření, špatné stravování a nedostatek pohybu) vede pomalu ale jistě ke zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka apod.

Druhá míza a mladší milenky? Jen dočasné řešení intimní krize!

Žena ztrácející na přitažlivosti se může začít propadat do pocitů bezmoci a sebelítosti spojenými s nutným procesem stárnutí. Muži chtějí naopak chytit "ujíždějící vlak" a bez nejmenší sebekritiky se pustí do hledání nových vztahů s daleko mladšími ženami. Obvykle nehledají trvalejší vztah, jde jen o stimulaci vlastního ega a touhu být přes své životní prohry a nezdary opět obdivován a hýčkán, alespoň na čas. Takto mělký milostný vztah, vede-li k odhalení nevěry a třeba i rozpadu manželství, pak s odstupem času nezřídka považují za svůj největší omyl.

Zašlapte sexuální krizi, už když klíčí!

Intimní selhání, své ani partnera, rozhodně neřešte výčitkami či sebelítostí. Ty nepovedou k ničemu jinému, než k prohloubení krize a vzájemného odcizení, což může být daleko těžší napravovat. Je přece daleko více způsobů, jak se navzájem uspokojit, když pokus o přímý pohlavní styk zrovna nevyjde. Ani po čtyřicítce či ve vyšším věku nemusí být sexualita nutně brána jako povinnost, kterou si chceme rychle odbýt a mít zase nějakou dobu pokoj. Znovu se naučte spolu o těchto věcech mluvit. Jemně a bez urážek, pohrdání a znechucení si dejte najevo, co se vám nelíbí a třeba vás nejen nevzrušuje, ale dokonce odrazuje, co vám prostě vadí. Stejně tak dávejte najevo, co chcete a co je vám příjemné. Stále platí pravidlo, že všechno je o komunikaci.

Čas jen pro sebe i pro vás dva

Naučte se znovu si dělat radost maličkostmi, mějte především rádi sami sebe. Nenásilně veďte partnera ke společným chvílím a aktivitám, navštivte známé, otevřete se novým zážitkům. Někdy stačí jen nepatrná změna - nový účes či pár shozených kil. Dejte partnerovi častěji najevo, že vám na něm záleží a je pro vás stále tím, čím byl kdysi. Pokud mu na vás také záleží, jen dosud nevěděl, jak to dát znovu a čitelně najevo, bude vám vděčný za první krok a oplatí vám stejnou mincí.

Vztah dokáže oživit i společná dovolená

Zdroj: prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Příčiny nechutenství a jeho léčba
Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?

Další články

Plísně na nohou po návštěvách bazénů
Plíseň - mykóza

Plísně na nohou po návštěvách bazénů

02.08.2017

Hygienické normy pro provozování bazénů a veřejných koupališť jsou u nás dostatečné a přísné, určité riziko přenosu kožních infekcí, především virových bradavic a nejrůznějších dru ...