Školák a předškolák

Poprvé do školky

Lucie Regenermelová
04.02.2010

Čeká vaši ratolest za pár měsíců první krok „k dospělosti“ v podobě prvního dne ve školce? Obyčejně to bývá první roztřesený den nejen pro děti, ale především pro maminky a tatínky. Jejich dítka jdou do nového prostředí, mnohé budou vůbec poprvé bez rodičů někde, kde to vůbec neznají.

První den ve školce? Smiřte se s tím, že ať budete kdekoliv, myšlenkami budete stále u svého dítěte. Ale nezoufejte, vyplatí se vědět, že děti první den ve školce to snáší častokrát mnohem lépe, než si myslíte.

Příprava na školku

 • Dohodněte se s vedením školky, že přijdete na "návštěvu". Když je to možné, seznamte se s paní učitelkou, podívejte se, co děti dělají, seznamte se s prostory. Později můžete návštěvy prodlužovat a postupně tam dítě nechávat déle. Například i celé dopoledne

 • Mluvte o školce pravdivě. Mluvte s rodiči starších dětí, jak to v mateřské školce, kterou navštěvuje vaše dítě, funguje. Neříkejte mu nepřesnosti, nezveličujte ani si nevymýšlejte.

 • Trénujte odloučení. Ještě předtím, než vaše dítě nastoupí do školky, mělo by zvládnout zůstat bez vás. Zkoušejte to nenápadně – nechejte ho s kamarády v mateřském centru nebo centru volného času, zajděte s ním k sousedům a odskočte si nakoupit. Příležitostné odloučení mu umožní získat jistotu, že mu máma neuteče a vrátí se.

 • Hledejte kamarády. Dovolte dítěti, aby se setkávalo s vrstevníky. Vyhledávejte příležitosti, aby si našlo nové kamarády – na hřišti, v dětských centrech, na setkáních pro děti apod.

 • Zabraňte zbytečnému stresu. Po vstupu do mateřské školy nezatěžujte dítě dalšími náročnými situacemi, které mu způsobí další stres. Vyhněte se stěhování, odloučení s partnerem apod. Pokud vás čeká například narození dalšího dítěte, zvažte, zda není vhodné nástup odložit.

Výběr školky

Kritéria, podle nichž byste se měli rozhodovat:

 • návštěva v rámci Dne otevřených dveří
 • atmosféra, první dojem z MŠ
 • přístup personálu v MŠ
 • míra a pestrost v činnosti dětí (dle vystavených prací, kalendáře akcí apod.)
 • reference ze strany škol, které hodnotí připravenost předškoláků z jednotlivých školek
 • možnost návštěv různých kroužků v rámci MŠ

Co by mělo dítě umět

Mělo by být bez plen a mělo by se alespoň umět pokoušet o samostatné jídlo a oblékání. S jídlem i oblékáním pomohou v prvních třídách učitelky, stejně tak ještě omluví nějakou tu občasnou nehodu s malou či velkou potřebou. Ale základní hygienické návyky by dítě jdoucí do školky mělo mít. Obecně platí, že čím bude samostatnější, tím lépe. V tomto ohledu má mnoho školek individuální požadavky, raději se vždy zeptejte, abyste nebyli zaskočeni.

93387238.jpg

Co vzít poprvé sebou?

Rozhodně nezapomeňte na náhradní oblečení (kalhoty, tričko, ponožky, spodní prádlo, lze i v několika kusech). Samozřejmostí jsou bačkůrky, nikoliv pantofle, s neklouzavou podrážkou. Bude-li dítě ve školce přes oběd, pak přibalte také pyžamko.

V některých školkách vyžadují, aby si děti nosily vlastní svačinky. Nemá-li být vaše ratolest první den v cizím prostředí o hladu, informujte se i na toto raději předem.

Když dítě ve školce pláče

Učitelky v mateřských školách se shodují, že si děti často první dny popláčou, ale jen ve výjimečných případech taková neschopnost adaptace vede k tomu, že budete muset ještě chvíli dítě nechat doma. Abyste se vyhnuli případným scénám, zkuste se držet těchto zásad:

 • STRUČNĚ A KRÁTCE
  Snažte se nenatahovat loučení. Mělo by být krátké, milé, s ujištěním, že máme dítě rádi, a že pro ně ve stanovenou dobu přijdeme (po obědě, po svačince).
 • VÝMĚNA STRÁŽÍ
  Při problémech často pomůže poslat s dítětem do školky tatínka.

 

A jak probíhal u vás první den ve školce?

Autor: Lucie Regenermelová

Jak překonat horečku u dětí?
Rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...