Spála

Spála – dětská infekční nemoc

Michaela Holá
07.10.2010

Název tohoto onemocnění je odvozen od jeho typického příznaku, tzv. spálové vyrážky. Nemoc představuje hrozbu zejména pro děti, u nichž se vyskytuje nejčastěji, velmi snadno se také přenáší. Před objevením penicilinu bývalo toto onemocnění i smrtelné nebo zanechávalo závažné následky (na srdci, ledvinách či kloubech). V dnešní době se četnost onemocnění snižuje a zdaleka se nejedná o onemocnění smrtelné.

Vznik spály

Toto infekční onemocnění je způsobováno streptokokem skupiny A - Streptococcus pyogenes a postihuje zejména děti ve věku od 4 do 12 let. Rizikovým obdobím pro vznik spály je jaro a zima. Infekce se obvykle přenáší kapénkami, přičemž zdrojem nákazy může být buď člověk viditelně nemocný nebo tzv. nosič, který sám žádné příznaky nemá, přesto může nakazit lidi ve svém okolí. Další cestou přenosu je trávicí ústrojí či otevřená rána.

Příznaky spály

Inkubační doba spály je v rozsahu jednoho až pěti dní. Pokud bakterie vstoupila do těla ústy, nástup prvních příznaků je velmi rychlý a počíná se rozvíjet typický obraz angíny. Nemocný pociťuje bolesti hlavy, horečku, bolesti břicha, zvracení a bolesti v krku. Objevuje se též obtížnost při polykání, hrtan bývá zanícený. Na mandlích jsou patrné povlaky a čepy, na patře jsou vidět drobné skvrnky. Jazyk je zprvu bělavý, později se barva mění v sytě červenou. Uzliny na krku jsou zvětšené, při pohmatu bolestivé.

Později se objevuje typická kožní vyrážka v podbřišku, na hrudníku, v podpaží, na prsou, břiše a na vnitřní straně stehen. Vyrážka má podobu drobných, světle červených teček či se projevuje pouhé zdrsnění pokožky bez zabarvení. Tento příznak se nemusí objevovat vždy.

Stanovení diagnózy, nutná opatření

Diagnóza nemoci se stanoví jednak dle charakteristických příznaků a také výtěrem z krku, jehož vzorek je zaslán na mikrobiologické vyšetření. Při potvrzení spály je podstatné, aby se nemocný nepohyboval v kolektivu. Osoby, se kterými byl nemocný v poslední době v kontaktu, jsou rovněž vyšetřeny na přítomnost streptokoka. Děti, v jejichž rodině se spála vyskytla, nesmějí po dobu osmi dnů od vzniku onemocnění přijít do styku s ostatními dětmi.

Léčba spály

Proti této nemoci není možné očkovat, protože existuje velké množství typů streptokoka a očkovací látka by tedy musela zahrnovat všechny tyto kmeny. Z toho také vyplývá, že člověk, který již spálu prodělal, je imunní pouze vůči jednomu konkrétnímu toxinu a jiný typ u něho může spálu opět vyvolat.

Jestliže je nemoc potvrzena, okamžitě jsou nemocnému předepsána penicilinová antibiotika na 10 dní. Dále je možné podávat léky na snížení horečky, aplikovat chladné zábaly, lék na vyrážku či kloktadlo proti bolesti v krku.

Léčba antibiotiky přináší během 2-3 dnů znatelnou úlevu. Obvykle může být nemocný ponechán v domácí léčbě, jen při těžším průběhu je třeba pacienta hospitalizovat. Po ukončení léčby se zpravidla vyšetřuje moč a dělají se kontrolní odběry krve. Důležité je nemoc opravdu doléčit, jinak by hrozily závažné komplikace (poškození srdečního svalu, kloubů, porucha nervového systému).

Zažili jste onemocnění spálou u sebe či svých dětí? Jaký měla nemoc průběh?

Autor: Michaela Holá

První česko-slovenský virtuální veletrh pracovních příležitostí Dnyprace.cz
Zdravotní péče o seniory u nás

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...