zdroj: pixabay.com
Spála

Spála a spálová angína - hrozí riziko při neléčení?

Veronika Tůmová
14.05.2016

Spála a spálová angína jsou dvě různá onemocnění, která však mají velmi podobné příznaky. Původcem obou těchto onemocnění je bakterie “Streptococcus pyogenes“ skupiny A, která produkuje toxin zodpovědný za kožní změny a symptomy provázející onemocnění.

Existuje řada kmenů této bakterie, jejichž účinky a vlivy na lidský organismus se v mnohém liší. Vyskytují se po celém světě a nakazit se můžete jak od člověka právě nemocného, tak od tzv. "nosiče" nebo "přenašeče", jímž je člověk, který se už uzdravil, bakterii má však stále ve svém těle. Inkubační doba se nejčastěji pohybuje v rozmezí jednoho až tří dnů, může to však být i mnohem déle.

Výskyt a příznaky spálové angíny

Spálová angína se většinou vyskytuje u dětí ve věku od 3 měsíců do 3 let a poté od deseti let věku výše. Začátek onemocnění je náhlý a provází ho vysoká horečka, zimnice, únava a bolest v krku. Časté je také zvracení a bolesti břicha. Sliznice hltanu je sytě rudá, mandle jsou zvětšené a obvykle bíle povlečené. Zpravidla také dochází k bolestivému zduření a zvětšení mízních uzlin pod dolní čelistí.

Zhruba u poloviny pacientů se spálová angína projevuje mírněji, teplota je jen lehce zvýšená a bolest v krku není nijak intenzivní. Kojenci a batolata někdy trpí spíše jen hnisavou rýmou s hleny, zvětšením mízních uzlin a zánětem středního ucha. Neléčení spálové angíny nepříjemně protahuje její průběh a může způsobovat i chudokrevnost.

Výskyt a příznaky spály

Spála začíná podobnými příznaky jako spálová angína, do 24 hodin se však objevuje drobná červená vyrážka. Ta se obvykle objevuje v podbřišku, v tříslech, v podpaží a na vnitřní ploše stehen. V kožních záhybech pak bývá nejvýraznější. Je možné ji identifikovat také tím, že po tlaku na kůži ztrácí své červené zabarvení. Spálová vyrážka ovšem nemusí být jen červená, někdy se může projevit jen jako hrubší místa na kůži. Vyrážka ustupuje asi za 4 dny. Kůže se může začít loupat, ale záleží na závažnosti průběhu nemoci. K dalším příznakům patří vybledlá kůže kolem úst, zarudlé tváře, bělavé pupínky kolem nehtového lůžka nebo na ušních boltcích a na jazyku, jehož povrch se podobá malině, odtud výraz "malinový jazyk".

Léčba spály a spálové angíny - jaké riziko hrozí při neléčení obou nemocí?

Obě dvě nemoci je velmi důležité včas rozpoznat a efektivně léčit. V případě neléčení streptokokové nemoci může totiž v řádu týdnů dojít k poškození srdečního svalu, chlopní, kloubů či k poruchám nervové soustavy. Nejvhodnějším a obvykle podávaným lékem je penicilinové antibiotikum, které se podává po dobu 10 dní.

Diagnózu stanovuje lékař dle klinických projevů, krevních vyšetření a mikrobiologických vyšetření výtěru z krku. Po ukončení léčby se obvykle provádí vyšetření moči pro ujištění, zda nedošlo k zánětu ledvin.

Zdroj: www.malypacient.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mezinárodní dny našeho zdraví - květen 2016
Načerpejte na jaře sílu z medvědího česneku

Další články

Otužování dětí
Péče o dítě

Otužování dětí

06.05.2016

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j ...

5 cviků proti bolesti zad
Sport a relaxace

5 cviků proti bolesti zad

28.04.2016

Trápí vás bolest zad? Trpíte bolestí zad již dlouho a nic nepomáhá? Jsou vaše záda ztuhlá a brání vám v pohybu? V následujících řádcích vám fyzioterapeutka Adéla Papoušková z centr ...