Vztahy v rodině

Zdravotní péče o seniory u nás

Veronika Tůmová
13.10.2010

Nedávným Mezinárodním dnem seniorů (1. října) jsme si připomněli, že stáří se týká každého z nás a podle toho by měl vypadat i náš přístup k němu. Jak se u nás příslušné instituce dokážou postarat o dříve narozené? A dokážeme se správně postarat my, jejich děti?

Někdo se stáří vůbec nebojí, těší se na spoustu volného času, na dny strávené s rodinou a vnoučaty, na péči o zahrádku, jiný to vidí trochu pesimisticky. Nebo víc reálně? Stáří může znamenat i samotu, neutěšené odevzdání se osudu a přežívání od rána do večera, od pondělí do neděle, ale také špatný zdravotní nebo duševní stav. Další, čeho se starší lidé obávají, je, že budou odkázáni na jinou osobu, nebo dokonce na nepřetržitou pomoc druhých. Jaké mají staří lidé u nás možnosti?

Typy péče o seniory

Každý starší člověk ocení a upřednostní, může-li být ošetřován ve svém domácím prostředí. Jsou však situace, kdy je nutné přejít k ústavní péči. V takovém případě by na to měl být každý pozvolna a ohleduplně připraven.

Jaké druhy péče rozlišujeme:

  • akutní
  • rehabilitační
  • dlouhodobá
  • trvalá
  • ambulantní
  • domácí - domácí ošetřovatelé, pečovatelská služba, stacionární péče v denních centrech
  • ústavní - např. nemocnice, léčebny, domovy důchodců

Služby při omezení a ztrátě soběstačnosti

Můžeme zajistit ošetřovatelskou službu, což může být práce zdravotních sester v ústavním zařízení, ale ošetřovatelka či pečovatelka mohou také docházet do domácnosti a vykonávat předem dohodnuté úkoly. Tato služba je hrazena zdravotní pojišťovnou.

Do služeb placených klientem patří osobní asistence, kdy kvalifikovaný asistent doprovází klienta při běžných pochůzkách a úkonech a plní požadavky dle společné dohody. Dále je to pečovatelská služba poskytovaná sociálními pracovníky.

Domovy pro seniory

Tato sociální zařízení poskytují ubytování, stravování a stálou péči, včetně ošetřovatelské a pečovatelské. V současné době je však umístění v Domově pro seniory stále těžší a dlouhodobě se vyřizující záležitostí.

Kromě jiného se tu senioři mohou věnovat i spoustě volnočasových aktivit, včetně pohybových, kulturních a společenských. Při výběru vhodného domova bychom měli dbát na to, zda je tu prvořadou prioritou nejen pomoci s fyzickými úkony, ale hlavně zajistit plnohodnotný a co nejpříjemnější podzim života.

Nebojte se stáří!

Vzkazují odborníci, ale také mnohé české i světové slavné osobnosti. Z našich nestárnoucích hvězd patří k nejznámějším Květa Fialová, která si stáří velmi užívá a svým pozitivním přístupem se rozhodně netají. Ve vzpomínkách pro nás zůstane nesmrtelná také Marie Rosůlková, která zůstala do konce života plná optimismu a radosti ze života. Ze zahraničních celebrit můžeme zmínit ve všech směrech nestárnoucího Jacka Nicholsona, který si tíhu svých let rozhodně jen tak nepřipustí!

 

Máte zkušenost s nějakým typem péče o seniory?

Autor: Veronika Tůmová

Spála – dětská infekční nemoc
Výherci soutěže s čerstvou kávou Banua

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...