zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Regenerace jako důležitá součást lepších výkonů

Veronika Matoušová
06.09.2021

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. Spíše se začněte věnovat poctivé regeneraci. Ta je totiž stejně důležitá jako samotný trénink. Pokud si ji pravidelně dopřejete a budete si ten pravý odpočinek správně dávkovat, můžete se těšit i na lepší výkony!

Když docvičíte, máte jistě pocit, že ta pravá dřina je za vámi. Ve skutečnosti ale ta největší práce vaše svaly teprve čeká. V tomto okamžiku totiž dochází k opravě buněk ve svalových vláknech, ovšem takový proces se v těle může správně odehrát jen v době regenerace. Když budete neustále jen cvičit a nedáte svému tělu ani chvíli klid, svaly nebudou mít šanci k růstu a váš výkon může stagnovat nebo se i snížit. Správná regenerace tělu zajistí zejména odstranění únavy a díky ní může nastoupit fáze zotavení. Tělo je poté připraveno na další zátěž, ať už podobnou nebo i vyšší. Doba odpočinku je rovněž prevencí před přetrénováním, přetížením jednotlivých partií nebo poškozením organismu z velké námahy.

Jaký odpočinek si dopřát?

Regenerovat můžete pasivně nebo aktivně. O pasivním odpočinku mluvíme i v případě, kdy například po celý den nevykonáte vůbec žádnou fyzickou aktivitu. To by vás ale mělo potkat ideálně jen v době, kdy jste nemocní nebo zranění. Pokud vás nic z toho netrápí, jsou lepší způsoby, jak pasivně regenerovat. Tím základním je noční spánek, což je vůbec ten nejlepší způsob, jak tělu dopřát klid. Současně je to jedna z našich nezbytných potřeb. Pasivně můžete odpočívat také například během teplé koupele. Pozor ale na teplotu vody - teplá voda tlumí bolest a jemně uvolňuje, ale horká voda zatěžuje srdce a bolest svalů může naopak zhoršit. Dobrou formou pasivní regenerace je také sauna nebo jemná masáž. Sníží se tím svalové napětí, zlepšíte imunitu a otužilost, také stimulujete endokrinní systém a rovněž ulevíte své psychice.

Zapomínat byste ale neměli ani na aktivní verzi odpočinku. Tím je samozřejmě pohyb, ale bohatě stačí jen mírná forma. Může to být například pohodová jízda na kole, mírný výklus, plavání, procházka se psem nebo klidně jen domácí strečink. Cílem rozhodně není propotit tričko. Fyzickou aktivitu tedy vyvíjíte, ale jen v nízké intenzitě. Aktivní regenerace by měla být pravidelnou součástí vašich netréninkových dní. Je ale důležité s ní začít ještě před úbytkem sil. Dobré je zatížit jiné svalové skupiny, než které pravidelně zatěžujete při cvičení. Pomůže vám to tak předcházet svalovým dysbalancím.

Zamilovali jste si běh? A víte, jak správně pečovat o své nohy?

Na co si dát pozor už během cvičení

Chcete-li kvalitně odpočívat během tréninkové pauzy, je dobré tomu přizpůsobit také svou mysl již během cvičení. Pro tělo není dobré cvičit ve stresu. Proto během vašeho tréninku na nic nemyslete, vypněte hlavu od všeho, co vám dělá starosti a soustřeďte se jen na cvičení. Stresový hormon kortizol totiž zpomaluje následnou regeneraci a odpočinek by poté nebyl tak kvalitní i přínosný.

Dbejte na správnou stravu a pitný režim

Nikdy nezapomínejte také na správnou stravu a dostatek tekutin. Během dní, kdy svému tělu dopřáváte odpočinek, ale nesnižujte svůj kalorický příjem. Mohli byste tak přijít o energii, být unavení a regeneraci to jistě nepomůže. Ihned po sportovním výkonu si dejte zdroj sacharidů, ať už ve formě nápoje či potraviny. Zhruba do hodiny po tréninku si dopřejte také kvalitní bílkoviny, snížíte tak následnou únavu a bolestivost svalů. Zejména pokud se během cvičení hodně potíte, dbejte na dostatečný přísun nápojů s minerály. Co ale vynechte raději úplně, je alkohol. Ten umí velmi zpomalit regenerační procesy v těle.

Pitný režim: Jak se mění v průběhu života? A proč to s vodou nepřehánět? 

Autor: Veronika Matoušová

Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci – lékaři zvou na bezplatné testování
Dieta podle DNA: Na jakých principech funguje?

Další články