Tanec

Mezinárodní den tance

Lucie Regenermelová
29.04.2011

Mezinárodní den tance se po celém světě slaví od roku 1982 29. dubna jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou tance, má poukázat na univerzálnost této umělecké formy, která díky společnému jazyku dokáže překlenout politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi.

V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institute - Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance, a tak  je od té doby každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727).

Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost a její Poselství pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady v tento den všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její universality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – Tancem.

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou (CIDD-UNESCO) a Mezinárodní taneční aliancí (WDA).

Tento rok šíří poselství Anne Teresa De Keersmaeker

Po studiu taneční školy MUDRA a Tisch School of the Arts v New Yorku vytvořila v r. 1980 svou první choreografii „Asch“. V r. 1982  premiérovala  „Fase, four movements to the music of Robert Reich“, jeden z nejvlivnějších choreografických kusů doby. V r. 1983 založila Keersmaker skupinu ROSAS, když ve stejné době vytvořila dílo „Rosas danst Rosas“.

Poselství k mezinárodnímu dni tance

29. dubna 2011, Anne Teresa De Keersmaeker

  • Myslím, že tanec oslavuje to, co činí člověka člověkem.
  • Když tančíme, používáme, velmi přirozeným způsobem, mechaniku našeho těla a všechny naše smysly k  vyjádření radosti, smutku, toho, na čem nám záleží.
  • Lidé vždy tančili na oslavu zásadních okamžiků života a naše těla nesou vzpomínky na všechny možné lidské zkušenosti.
  • Můžeme tančit sami, a můžeme tančit spolu.
  • Můžeme sdílet to, co nás spojuje s ostatními, i co nás odlišuje od ostatních.
  • Pro mě je tanec způsob myšlení.
  • Prostřednictvím tance můžeme ztělesnit nejabstraktnější myšlenky, a tím odhalit, co nemůžeme vidět, co nemůžeme pojmenovat.
  • Tanec je vztah mezi lidmi, spojnice mezi nebem a zemí.
  • Neseme svět na svých bedrech.
  • Myslím, že nakonec každý tanec je součástí většího celku; tanec nemá žádný začátek a nemá žádný konec.

Autor: Lucie Regenermelová

Měsíček lékařský - bylinky pro zdraví
Normální a smíšená pleť – co všechno o ní víme a nevíme

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Měsíček lékařský - bylinky pro zdraví
Bylinky

Měsíček lékařský - bylinky pro zdraví

24.04.2011

Dnes vás seznámíme s rostlinou, která je nejen léčivá, ale také velice pěkná. Tato letnička z rodu hvězdnicovitých se proto často pěstuje na zahrádkách, které zdobí svými žlutými, ...