zdroj: pixabay.com
Únava

Víme, jak odbourat první příznaky jarní únavy!

Veronika Tůmová
14.04.2017

Zmocnila se vás v těchto dnech únava, apatie, podrážděnost? Netěší vás vůně pučícího jara ani sílící sluneční paprsky? Jste náladoví, rozčilují vás všudypřítomné davy ženoucí se do zeleně, bolí vás často hlava, pociťujete únavu ve svalech?

Pak možná čelíte jarní únavě, která dříve či později přepadne každý organismus, jen pomalu se budící náhlým výkřikem jara ze zimní letargie.

Vítr, déšť a teplotní výkyvy - jak reagujeme na změny počasí?

Změna ročního období přináší razantní změny i pro člověka jako nedílné součásti přírody. Reagujeme na kolísání tlaku, vysoké a náhlé vzestupy či poklesy teplot, povětrnostní podmínky i déšť. Všechny tyto projevy měnícího se počasí ovlivňují naši psychiku a často znamenají i fyzickou zátěž. Příznaky jarní únavy nás tak zmáhají s větší či menší intenzitou, a to podle toho, jak moc se jí oddáme. Zahnat ji přitom není nijak náročné!

Čerstvý vzduch a slunce - nechte se probudit k životu!

Díky slunci dokáže náš organismus samostatně absorbovat vitamín D, slunce má také pozitivní vliv na naše nálady a energie, kterou nám v jarních měsících předává, je téměř hmatatelná. Stejně pozitivně zapůsobí čerstvý vzduch a vnímání probouzející se přírody, proto nechte doma mobil i peněženku a vyjděte ven na procházku, jen tak, třeba i bez předem naplánované trasy a cíle.

Zelené klíčky, medvědí česnek a pažitka

Milujete zeleninové saláty a právě z nich chcete načerpat potřebnou energii? V této době si rajčata, okurky, ani papriky ještě tak úplně nevychutnáme, k dispozici jsou jejich skleníkové verze, ovšem ta pravá chuť a vůně s přínosem všech vitamínů přijde o nějaký ten měsíc později. Vitamíny, stopové prvky a vlákninu však dokonale dodáte tělu tím, co jaro už nyní nabízí, a to jsou třeba čerstvé klíčky, oblíbená a chutná pažitka, jejíž stonky už na záhoncích dostatečně zesílily, a samozřejmě medvědí česnek - jarní životabudič, o kterém jsme podrobně psali v jednom z minulých článků.

Vsaďte na zdravý přínos ovoce

Potřebné vitamíny včetně imunitu posilujícího "céčka" doplníte také dostatečnou denní dávkou ovoce (jablky, citrusovými plody, kiwi a také banány bohatými na draslík). Už teď tak můžete jednoduše začít s lahodnými ovocnými koktejly a smoothies, nebo zdravými snídaněmi s přídavkem sušeného ovoce. Zdravěji a bez výčitek či strachu z kalorií si můžete také zamlsat. Zkuste třeba mrkvovo-dýňový koláč, kefírovou panna cottu s ovocem nebo neslazený ovesný nápoj s chia semínky. Když bude nejhůř, od ospalosti a podráždění pomůže i kousek kvalitní hořké čokolády. Ta obsahuje hořčík, který má uklidňující účinky. Pomůže vám relaxovat a zároveň podpoří činnost mozku.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Po zimě do kondice? Jedině s čerstvým ovocem!
Trhání zarostlých nehtů je minulost. Vsaďte na nehtová rovnátka!

Další články

Červená řepa - chutná, posiluje a léčí!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Červená řepa - chutná, posiluje a léčí!

30.03.2017

V důsledku vzrůstající snahy o zdravější životosprávu a tím i lehčí a zdravější jídelníček, roste i obliba této známé kořenové zeleniny, která je mimochodem jedním z mála celoroční ...