zdroj: pixabay.com
Oči

Jak ulevit příliš namáhanému zraku?

Veronika Tůmová
24.03.2017

Často sami sobě nevěnujeme příliš pozornosti, dokud se někde neobjeví problém. Stejně tak zdravé oči, především v mladším věku, většina z nás považuje za samozřejmost. Naše oči jsou však každý den vystavovány mnoha nepříznivým vlivům, ať je to všudypřítomný prach, vítr, pyly, monitor počítače, klimatizace nebo dlouhodobé vypětí díky soustředění.

Naše oči jsou velmi specifický orgán. V úzké součinnosti s mozkem nám umožňují vnímat naše okolí tak, jak toho není schopen žádný jiný orgán. Péči o zrak bychom tak měli včas začít věnovat pozornost, vyplatí se také chodit na preventivní prohlídky a pravidelná vyšetření.

Negativní vlivy moderní doby na náš zrak

Naše neustálá práce se stolními počítači, laptopy, smartphony, tablety, ale i obyčejné sledování televize znamená, že naše oči zaostřují na tutéž vzdálenost mnohem déle, než je pro ně přirozené. To vede k únavě očí a ke konci dne i k bolestem hlavy, zad nebo šíje. Při zaostření očí po delší čas na krátké vzdálenosti bychom jim tak měli dopřát krátké přestávky k odpočinutí.

Odpočinek a dostatek spánku je pro naše oči zásadní

Při pociťování pálení, slzení, nepříjemného tlaku, citelné únavy a zarudnutí dopřejte očím nutný odpočinek. I dostatek spánku je velmi důležitý, během něj se oči regenerují.

Co dělat, abychom svým očím ulevili od všech příznaků přílišné námahy?

  • Noste sluneční brýle s UV filtrem, je vhodné chránit oči brýlemi i za větrného počasí, kdy se pyly a nečistoty přenáší velmi rychle a na velké vzdálenosti.
  • Pokud nosíte kontaktní čočky, informujte se o těch, které oči nevysoušejí a naopak dlouhodobě zvlhčují.
  • Při pocitech únavy při čtení nebo práci s počítačem používejte vhodné oční kapky, které očím uleví.
  • Oči nepřepínejte dlouhým soustředěním např. při práci s počítačem nebo u televize, naučte se dopřávat jim přestávku a odpočinek.
  • Otok i únavu očí zmírníte šetrným oplachem vodou či chladným obkladem.
  • Nechoďte do zakouřeného a prašného prostředí.
  • Pracujte a čtěte u dostatečného, ale nepříliš ostrého osvětlení.

I díky správné životosprávě udržíte své oči zdravé!

Denní světlo a vyvážená strava jsou právě tak důležité pro naše oči, jako pro naše celkové zdraví. Ujistěte se, že během dne přijímáte dostatek tekutin. Nevyvážená strava (příliš mnoho kyselin a potraviny bez obsahu vitamínů a živin), kouření, léky a nedostatek pohybu našemu zraku škodí. Jezte potraviny nebo doplňky stravy bohaté na lutein - např. špenát nebo kapustu.

Zdroj: bleskprozeny.cz, www.zeiss.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Terapie tmou - samota pro očistu těla i duše
Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji?

Další články