zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost!

Veronika Tůmová
09.04.2017

Sezonní respirační onemocnění, to je celá řada virových onemocnění, které pojí velmi podobné příznaky a také podobný způsob léčby. Dělíme je na onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Které to jsou?

Mezi onemocnění horních cest dýchacích patří rýma, zánět nosohltanu, zánět hrtanu a zánět mandlí, k onemocnění dolních cest dýchacích se řadí zánět průdušnice, akutní zánět průdušek či zápal plic.

Dejte na moudrost jarních pranostik - svrchu hřeje, odspodu mrazí!

V chladných podzimních a zimních měsících, ale také nyní, po nástupu jara, kdy hrozí časté a velmi znatelné výkyvy teplot, se vyskytují mnohé tyto respirační nákazy, často už ze zvyku označované jako chřipka. Jedná se o onemocnění zasahující nejen děti, ale i nás dospělé, a právě v této době projde náš i dětský organismus zatěžkávací zkouškou imunity.

Jak posílit imunitu a odvrátit hrozbu častých jarních nachlazení?

Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu, čím dříve se pro tento styl života rozhodnete, tím lépe pro vás i vaše okolí. Posilování fyzické kondice je pak také základním předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Stačí přitom docela málo - více chodit pěšky, místo výtahu používat schody, občas si zajít na procházku. Kromě pohybu však musíte začít sledovat i své stravování. Zvyknout si, že má být zdravé a pravidelné.

Otužování, kvalitní spánek, vitamíny a nohy v teple!

K dalším účinným způsobům, jak zvyšovat obranyschopnost organismu, patří otužování. Musí být však prováděno správně, postupně a pravidelně, je dobré zvážit možnost zdravého otužování i u dětí, o němž jsme psali v jednom z minulých článků. Zcela zásadní je pak také kvalitní a dostatečný spánek. Jednoduchý způsob, jak předcházet nemocím a nachlazení, je mít dolní končetiny stále v teple a nevystavovat je prochladnutí. Pozor však na přetopené místnosti, ty našemu imunitnímu systému rozhodně nesvědčí, naopak se stáváme choulostivějšími. Nepodceňujte také pitný režim a ani dostatečný přísun vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny.

S výměnou šatníku nepospíchejte - jaro umí zastudit!

V uzavřených místnostech je pak největší riziko přenosu kapénkových infekcí, myslete proto na důkladné a častější větrání, i když počasí k tomu mnohdy zrovna neláká. Zejména u dětí pak dbejte na dodržování hygieny a nepodléhejte tendenci odhazovat svršky hned, jak vám sluníčko posvítí do oken. Jarní počasí je velmi proměnlivé, často větrné a mnohdy velmi zrádné, teplejší oblečení včetně pokrývek hlavy je tak dobré mít ještě nějaký čas po ruce!

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, zdravi.doktorka.cz, www.nutriklub.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Medvědí česnek - složení, obsah vitamínů a způsob uchovávání
Workoholismus - závislost na práci jako nemoc

Další články

Jak ulevit příliš namáhanému zraku?
Oči

Jak ulevit příliš namáhanému zraku?

24.03.2017

Často sami sobě nevěnujeme příliš pozornosti, dokud se někde neobjeví problém. Stejně tak zdravé oči, především v mladším věku, většina z nás považuje za samozřejmost. Naše oči jso ...