zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Workoholismus - závislost na práci jako nemoc

Hanka Bednářová
11.04.2017

Závislost na práci je závislost jako každá jiná, kdy se práce stává drogou a vše ostatní jde stranou. Jak se workoholismus projevuje? Koho nejčastěji postihuje? A dá se vůbec léčit?

Jak se projevuje workoholismus?

Osoba závislá na práci neumí odpočívat, neustále na práci myslí, a pokud nepodává výkon podle svých představ, nebo se věnuje něčemu jinému, cítí se provinile. Vysoké požadavky klade nejen na sebe, ale i na své okolí, od kterého očekává stoprocentní bezchybný výkon. Netoleruje únavu a nemá pochopení pro ty, jež nezvládají podávat podobné výkony.

Není divu, že spolupráce s takovým člověkem není jednoduchá. Jsou u něj pravidlem přesčasy, odmítá dovolenou. Workoholismus častěji postihuje muže. Ohroženi jsou i osoby s vyšším vzděláním a lidé ve vyšších funkcích. Workoholiky se stávají lidé, kteří si prací kompenzují nízké sebevědomí, pocity méněcennosti nebo jim práce slouží jako útěk před rodinnými problémy.

Následky workoholismu

Workoholik věnuje veškerý čas práci. Rodina, přátelé a zábava jdou stranou. Workoholik se dostává do sociální izolace. Důsledkem přehnaného pracovního tempa je fyzické a psychické vyčerpání. Závislost na práci často doplňuje závislost na nikotinu, lécích, alkoholu a stimulačních látek (například kofein). Následkem přehnaného pracovního tempa mohou být poruchy spánku a z nich vyplývající ospalost, poruchy soustředění, bolesti hlavy, zad, žaludeční vředy, deprese, vysoký krevní tlak. U těžkých případů může dojít k syndromu vyhoření, infarktu nebo mozkové mrtvici.

Jste ohroženi workoholismem?

MUDr. Karel Nešpor, CSc., psychiatr specializující se na léčbu návykových nemocí vytvořil dotazník na závislost na práci:

  1. Míváte často velmi intenzívní touhu a puzení pracovat?
  2. Ve vztahu k práci se špatně ovládáte? Nepřiměřeně do ní spěcháte, nevíte, kdy přestat, nebo chcete stihnout příliš mnoho?
  3. Když nemůžete (třeba i kratší dobu) pracovat, cítíte silnou nepohodu a duševní problémy, před nimiž utíkáte k další práci?
  4. Vnitřně vás to nutí stále zvyšovat množství času stráveného v práci?
  5. Zanedbáváte soustavně jiné potěšení a zájmy jen proto, abyste mohl pracovat?
  6. Pokračujete v práci i přes jasné důkazy toho, že to škodí vašemu zdraví nebo to ohrožuje jiné pro vás důležité hodnoty?

Pokud jste odpověděli kladně alespoň ve 3 případech, existuje podezření, že se závislost na práci tyká i vás.

Léčba workoholismu

Jelikož workoholismus spadá mezi závislosti, je pro úspěšnou léčbu nutná motivace a zájem nemocného. Workoholik si musí svou závislost přiznat a chtít s ní něco udělat. Je třeba si uvědomit, že vyléčení není krátkodobou záležitostí. Velkou výhodou je, má-li dotyčný podporu ve svém okolí.

Na rozdíl od jiných závislostí nelze v tomto případě doživotně abstinovat. Je potřeba najít přijatelnou míru pracovního nasazení. Workoholik musí přehodnotit svůj život a hodnoty, oddělit osobní život od pracovního a začít se věnovat i jiným věcem.

Vhodným způsobem je vypracování denního rozvrhu, podle kterého se bude osoba závislá na práci řídit. V rozvrhu bude mít na práci jen vymezený čas, zbytek se rozdělí mezi rodinu, přátelé, koníčky, relaxaci a spánek. Aby byla léčba komplexní, je třeba zaměřit se i na fyzický a psychický stav, relaxační techniky a dodržování pravidelné a zdravé stravy a životosprávy.

Zdroj: www.psychiatriepropraxi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost!
Po zimě do kondice? Jedině s čerstvým ovocem!

Další články

Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji?
Zdravý život

Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji?

26.03.2017

Nutričně hodnotná strava je důležitá jako základ správného vývoje dítěte a jeho zdraví v dospělosti, s tím jistě všichni souhlasíme. Jak ale ovlivnit, zlepšit či obohatit stravován ...