zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Psychosomatika - nemoc odráží náš vnitřní stav

Hanka Bednářová
05.04.2017

Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“ Psychika ovlivňuje naše zdraví více, než si myslíme. Psychosomatika se zabývá propojením těla i duše. Je-li nemocná naše mysl, projeví se to i na naší fyzické stránce.

Co je to psychosomatika?

Při onemocnění se zaměřujeme hlavně na odstranění bolesti. Pokud se nám nedaří vyléčit nebo se příznaky opakovaně vrací, je důležité zjistit, co nemoc skutečně zapříčinilo. Jinak se může stát, že se relativně uzdravíme. Přesněji řečeno, vyléčíme náš aktuální problém. Ale jelikož jsme neodstranili zdroj, onemocnění propukne s jinými symptomy nebo přejde do chronického stavu. Při diagnostice onemocnění je potřeba určit, do jaké míry je ovlivněna psychickými, sociálními a somatickými faktory.

Placebo a vliv psychiky

Patříte mezi zapřisáhlé zastánce léčby pomocí farmaceutických výrobků a zabývat se psychikou vám přijde jako šarlatánství? Jak tedy vysvětlit placebo efekt? Je známo mnoho případů a studií, které prokazují, že pacienti, kterým bylo podáno bez jejich vědomí placebo, pociťovali stejný účinek jako po požití léku. Nebo jak si vysvětlit, že až nápadně často následuje starý člověk svého zemřelého partnera do roku od jeho smrti?

Psychosomatická onemocnění

Mezi psychosomatická onemocnění se řadí ekzémy, astma, poruchy příjmu potravy, alergie, srdeční a oběhové nemoci, migrény, kolapsové stavy či gynekologické problémy.

Astma má podle psychosomatiky původ už v dětství a je spojováno s vazbou k matce a její přehnanou péčí nebo naopak postrádáním mateřské lásky. Může být nevědomým voláním o pozornost. Narušený vztah s matkou je dáván do souvislosti i s ekzémy.

Gynekologické problémy značí problémy s přijetím ženské role. U migrény je bolest hlavy překážkou myšlení. Nemocní s poruchou příjmu potravy si kontrolou jídla utišují hlad po lásce. Srdeční neuróza je dávána do souvislosti se strachem z odloučení, samoty.

Léčba pomocí psychosomatiky

Léčit pomocí psychosomatiky zahrnuje propojení lékařských postupů, psychofarmak a psychoterapie. Úspěšná léčba vyžaduje důkladnou znalost pacienta. Je třeba znát jeho dosud prodělaná onemocnění, životní styl a psychiku.

Psychohygiena jako prevence

Psychohygiena neboli duševní hygiena slouží jako prevence psychosomatických a psychiatrických nemocí. Pro dosažení životní rovnováhy je třeba dodržovat dostatečný odpočinek a pohyb, životosprávu a předcházení stresu. Správná životospráva zahrnuje kvalitní a pravidelnou výživu bez přejídání, dostatečný a kvalitní spánek. Neměli bychom zapomínat na pohyb k udržení tělesné i duševní kondice. Je vhodné naučit se hospodařit s časem a vytvořit si pracovní tempo, které nám vyhovuje. K udržení duševního zdraví jsou dobré relaxační techniky jako autogenní trénink či jóga.

Zdroj: Kučírek, Psychosomatika a děti, 2006

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Rostlinná mléka - zdravější alternativa mléka kravského
Medvědí česnek - složení, obsah vitamínů a způsob uchovávání

Další články