Gamblerství aneb Láska k hazardu
Případů gamblerství, neboli patologického hráčství, dnes přibývá a shodně tak přibývá i nových forem hazardních her. Jedná se o opakované epizody hráčství, které dominují v životě jedince na úkor sociálních, rodinných a materiálních hodnot a vedou k zadlužení.
Kdo je to patologický hráč?
Abychom u někoho mohli hovořit o „závislosti" na hazardních hrách, je třeba stanovit si pro toto označení jasná kritéria. Jedince lze popsat jako patologického hráče, jestliže se u něho:
- během období nejméně jednoho roku vyskytnou dvě či více epizod hráčství
- epizody pro něj nejsou výnosné, ale opakují se přesto, že narušují každodenní život
- jedinec popisuje silné puzení ke hře a hovoří o tom, že není schopen silou vůle hře odolat
- dotyčná osoba je zaujata myšlenkami a představami hraní a okolností, které tuto činnost doprovázejí
Koho se gamblerství týká
Shodně jako u jiných závislostí, i zde existují lidé, kteří jsou ohroženi více než ostatní. Konkrétně se jedná o následující skupiny:
- Mladí lidé: Děti a dospívající podléhají závislosti mnohem rychleji.
- Muži: Jsou patologickým hráčstvím ohroženi více, ale zároveň je pozorovatelné, že přibývá žen s tímto problémem.
- Profesionální hráči: Profesionální hazardní hráč je schopen na hazardní hře nějaký čas vydělávat. Riziko propadnutí patologické hráčské vášni je však u nich značné.
- Nebezpečná povolání: Mezi ně lze zahrnout ta, při kterých člověk přichází do styku s hazardní hrou, a kde se pohybují málo kontrolovaným způsobem volné finanční prostředky.
- Hyperaktivní děti s poruchami pozornosti: Tyto děti jsou více ohroženy, překvapivě dokáží u automatu trávit bez přerušení mnoho hodin.
Stadia rozvoje patologického hráčství
Stadium výher
Patologická hra začíná nenápadně a nepřináší problémy. Časté jsou fantazie o velké výhře, ke které pokud dojde, celý průběh podstatně urychluje. Hráč touží výhru zopakovat, zvyšuje sázky a hraje častěji. Často se chlubí, že vyhrál, i když to nemusí být pravda.
Stadium prohrávání
V této fázi už většinou jde o patologické hráčství. Postižený myslí hlavně na hraní a s hrou nedokáže přestat. Často ji financuje z půjčených peněz. Své hraní skrývá před rodinou a blízkými lidmi. Trpí zaměstnání. Hráč má na svou práci čím dál tím méně času a energie. V rodině se objevují vážné problémy.
Stadium zoufalství
V této fázi již často přichází soudní jednání, podmíněné nebo nepodmíněné tresty, odcizení od rodiny i přátel, osamělost. Hráč má tendenci obviňovat z odpovědnosti za své neštěstí druhé. Lituje se, propadá depresi a beznaději.
Riziko hráčství
Jak již bylo v předchozím textu zmíněno, patologické hráčství může mít mnoho nemilých následků pro život postiženého jedince. Mezi rizika hazardních her můžeme uvést:
- rodinné problémy
- zanedbávání práce, školy a kvalitních zájmů
- deprese, úzkost
- dluhy
- osamělost
- bytové problémy, případně bezdomovectví
- sklon k sebepoškozování
- kriminalita
- roste riziko problémů s alkoholem a jinými drogami
Řešení problému
Je zřejmé, že pokud někdo propadl hráčské vášni, ovlivňuje to život nejen jeho vlastní, ale i lidí jemu blízkých. Důležité je zejména přiznat si problém a snažit se začít jej řešit, odhodlání jedince je zde zásadní. Mělo by dojít k úplnému přerušení hraní, vyhýbání se prostředí, kde se jedince zdržoval a trávil zde čas hraním. Ve snaze zbavit se problémů je též zapotřebí změnit své zacházení s penězi. Měl by nad nimi převzít větší kontrolu např. člen vaší rodiny. Zároveň je vhodné domluvit se s věřiteli na postupném splácení dluhů. V této situaci dbejte na vhodné rozložení denních aktivit, nepřepínejte se. Vyčerpaný člověk se špatně ovládá a právě sebeovládání je zde podstatným článkem úspěchu.
Máte s patologickým hráčstvím nějakou zkušenost? Co byste dělali v případě, že by se problém týkal vašich dětí?
Autor: Michaela Holá