Závislost

Gamblerství aneb Láska k hazardu

Michaela Holá
05.01.2010

Případů gamblerství, neboli patologického hráčství, dnes přibývá a shodně tak přibývá i nových forem hazardních her. Jedná se o opakované epizody hráčství, které dominují v životě jedince na úkor sociálních, rodinných a materiálních hodnot a vedou k zadlužení.

Kdo je to patologický hráč?

Abychom u někoho mohli hovořit o „závislosti" na hazardních hrách, je třeba stanovit si pro toto označení jasná kritéria. Jedince lze popsat jako patologického hráče, jestliže se u něho:

 • během období nejméně jednoho roku vyskytnou dvě či více epizod hráčství
 • epizody pro něj nejsou výnosné, ale opakují se přesto, že narušují každodenní život
 • jedinec popisuje silné puzení ke hře a hovoří o tom, že není schopen silou vůle hře odolat
 • dotyčná osoba je zaujata myšlenkami a představami hraní a okolností, které tuto činnost doprovázejí

Koho se gamblerství týká

Shodně jako u jiných závislostí, i zde existují lidé, kteří jsou ohroženi více než ostatní. Konkrétně se jedná o následující skupiny:

 1. Mladí lidé: Děti a dospívající podléhají závislosti mnohem rychleji.
 2. Muži: Jsou patologickým hráčstvím ohroženi více, ale zároveň je pozorovatelné, že přibývá žen s tímto problémem.
 3. Profesionální hráči: Profesionální hazardní hráč je schopen na hazardní hře nějaký čas vydělávat. Riziko propadnutí patologické hráčské vášni je však u nich značné.
 4. Nebezpečná povolání: Mezi ně lze zahrnout ta, při kterých člověk přichází do styku s hazardní hrou, a kde se pohybují málo kontrolovaným způsobem volné finanční prostředky.
 5. Hyperaktivní děti s poruchami pozornosti: Tyto děti jsou více ohroženy, překvapivě dokáží u automatu trávit bez přerušení mnoho hodin.

Stadia rozvoje patologického hráčství

Stadium výher

Patologická hra začíná nenápadně a nepřináší problémy. Časté jsou fantazie o velké výhře, ke které pokud dojde, celý průběh podstatně urychluje. Hráč touží výhru zopakovat, zvyšuje sázky a hraje častěji. Často se chlubí, že vyhrál, i když to nemusí být pravda.

Stadium prohrávání

V této fázi už většinou jde o patologické hráčství. Postižený myslí hlavně na hraní a s hrou nedokáže přestat. Často ji financuje z půjčených peněz. Své hraní skrývá před rodinou a blízkými lidmi. Trpí zaměstnání. Hráč má na svou práci čím dál tím méně času a energie. V rodině se objevují vážné problémy.

Stadium zoufalství

V této fázi již často přichází soudní jednání, podmíněné nebo nepodmíněné tresty, odcizení od rodiny i přátel, osamělost. Hráč má tendenci obviňovat z odpovědnosti za své neštěstí druhé. Lituje se, propadá depresi a beznaději.

gamblerství

Riziko hráčství

Jak již bylo v předchozím textu zmíněno, patologické hráčství může mít mnoho nemilých následků pro život postiženého jedince. Mezi rizika hazardních her můžeme uvést:

 • rodinné problémy
 • zanedbávání práce, školy a kvalitních zájmů
 • deprese, úzkost
 • dluhy
 • osamělost
 • bytové problémy, případně bezdomovectví
 • sklon k sebepoškozování
 • kriminalita
 • roste riziko problémů s alkoholem a jinými drogami

Řešení problému

Je zřejmé, že pokud někdo propadl hráčské vášni, ovlivňuje to život nejen jeho vlastní, ale i lidí jemu blízkých. Důležité je zejména přiznat si problém a snažit se začít jej řešit, odhodlání jedince je zde zásadní. Mělo by dojít k úplnému přerušení hraní, vyhýbání se prostředí, kde se jedince zdržoval a trávil zde čas hraním. Ve snaze zbavit se problémů je též zapotřebí změnit své zacházení s penězi. Měl by nad nimi převzít větší kontrolu např. člen vaší rodiny. Zároveň je vhodné domluvit se s věřiteli na postupném splácení dluhů. V této situaci dbejte na vhodné rozložení denních aktivit, nepřepínejte se. Vyčerpaný člověk se špatně ovládá a právě sebeovládání je zde podstatným článkem úspěchu.

 

Máte s patologickým hráčstvím nějakou zkušenost? Co byste dělali v případě, že by se problém týkal vašich dětí?

Autor: Michaela Holá

Co nabízí dětem příroda
Parkinsonova nemoc

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...