Zdravá výživa

Mléko – co o něm možná nevíte

Veronika Tůmová
16.05.2011

O mléku a jeho prospěšnosti pro naše zdraví už bylo řečeno mnoho. Doba se mění a stejně tak i názory na to, proč mléko a mléčné výrobky vlastně konzumovat a v jaké formě.

Nutriční přínos mléka je pro naše zdraví rozhodně nezanedbatelný. Je naší první potravou a provází nás po celý život, i když v mnoha podobách. Je cenným zdrojem vápníku, obsahuje fosfor a jod a řadu důležitých vitamínů.

Mléko se sníženým obsahem tuku

Ačkoliv je nízkotučné mléko obecně považováno za zdravější, je nutné připomenout, že odstranění tuku (odstředění) má určitý vliv na obsah dalších živin v mléce.

Tuk je z velké většiny tvořen nasycenými mastnými kyselinami a je koncentrovaným zdrojem energie. Vitaminy rozpustné v tucích – A a D – jsou obsaženy převážně ve smetaně a odstředěním tak z mléka odcházejí. Další důležité prvky, jako je vápník, bílkoviny a další živiny, zůstávají však obsaženy v mléce i po odstředění.

Pasterizace a ošetření metodou UHT

Pasterizované mléko, tedy mléko s prodlouženou trvanlivostí, je po tepelném ošetření vhodné k přímé konzumaci. Způsob standardního ošetření mléka pasterizací má minimální vliv na nutriční hodnotu a chuťové vlastnosti mléka.

Ošetření metodou UHT – Ultra High Temperature je vysokoteplotní tepelné zpracování, vysoká pasterizace, která také zachovává nutriční hodnoty, ale mění chuť mléka a ničí většinu vitamínů B a C. Výhoda tohoto ošetření spočívá v tom, že mléko v ochranných obalech vydrží bez chlazení i několik měsíců.

Pasterizace má za úkol zničit velké množství škodlivých látek a mikroorganismů obsažených v mléce, a to působením různě vysokých teplot v různých časových intervalech.

Mléko pro alergiky

V případě alergie na bílkovinu kravského mléka je vhodnou alternativou mléko sojové, obilné, v některých případech i syrovátka. Kozí mléko není vždy doporučováno z důvodu možného vyvolání alergické reakce, ale v některých případech je vhodnou alternativou, stejně jako mléko ovčí.

Druhů sojového mléka a příbuzných výrobků je dnes na trhu nepřeberné množství, stejně tak i levných náhražek, které však mají s pravým sojovým mlékem málo společného a neobsahují potřebný dostatek cenných vitamínů a živin. Sojové mléko je lehce stravitelné a neobsahuje cholesterol, je vhodné nejen pro jedince s alergií na laktózu ale např. i pro vegetariány.

Kozí a ovčí mléko

Kozí a ovčí mléko má oproti u nás více rozšířenému kravskému mléku řadu výhod. Kozí mléko má méně tuku, ten však obsahuje více prospěšných nenasycených mastných kyselin. Je vhodné i pro velmi malé děti a kojence, působí příznivě při překyselení žaludku, obsahuje látky s protirakovinnými účinky a působí jako antioxidant.

Ovčí mléko je obzvlášť výživné, obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, a přestože je tučnější než mléko kravské, tyto tuky jsou spíše přínosem, protože obsahují lehce stravitelné mastné kyseliny, které zabraňují např. ucpávání cév.

Z kozího i ovčího mléka je na trhu velký výběr dalších výrobků, jako jsou např. jogurty a sýry, vyráběné z přírodních a vysoce kvalitních surovin.

Autor: Veronika Tůmová

Záření, radiace a účinky na lidské zdraví
Novinka na trhu vestavných spotřebičů – inteligentní řešení pro vaše vaření

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...