Zdravé bydlení

Inverze a smog

Jitka Suchánková
07.02.2012

Inverze teploty vzduchu neboli teplotní inverze je meteorologický jev, kdy teplota vzduchu v některé vrstvě dolní atmosféry s výškou neklesá, ale stoupá.

Smog je chemické znečištění atmosféry, které je způsobené lidskou činností. Název pochází z anglického spojení dvou slov smoke (kouř) a fog (mlha). Jedná se o jev, během kterého je atmosféra obohacena o složky, které v ní normálně nejsou a které jsou škodlivé pro zdraví.

Negativní působení smogu

Ano, smog je neoddiskutovatelně a neomylně zdraví škodlivý. U lidí může jeho následkem docházet ke spoustě zdravotních problémů:

  • dýchací potíže
  • pálení očí
  • malátnost
  • problémy s kůží
  • snížení obranyschopnosti organismu

Nejde ovšem jen o člověka. Ozon totiž výrazně narušuje funkci buněk, což vede ke skomírání nejrůznějších organismů.

Zlepšeme alespoň prostředí kolem sebe

Většina z nás tráví spoustu času uvnitř bytů a budov, kde je vzduch často více znečistěný než venku. V budovách může být mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organismu. Kromě alergenů jsou to dráždivé látky, které působí na oční sliznice, na dýchací cesty a na kůži.

A tady se musíme zamyslit – prostředí našeho bytu, domu či budovy, kde pracujeme, přece můžeme ovlivnit. Ovlivnit tím, že uvnitř nebudeme kouřit, zařízení uspořádáme tak, aby se nám tam líbilo, ale také tak, abychom nevytvářeli jen nesmyslné a nic neříkající „lapače prachu“. Důležité je také sledovat vnitřní vlhkost a teplotu.

Alergici musí vyloučit z bytového prostředí alergeny, na něž jsou citliví, a které jim vyvolávají příznaky rýmy, astmatu nebo ekzému. Jedná se hlavně o alergeny zvířecí (většinou psí nebo kočičí), dále alergeny plísňové, roztočové a v sezónních obdobích také o alergeny pylové.

Čističky vzduchu

Pro vytvoření optimálního ovzduší v našich domovech mohou významnou roli sehrát také čističky vzduchu. Ty jsou vhodné nejenom pro rodiny, které mají alergiky, ale mohou plnit svoji prospěšnou činnost komukoliv právě ve smogových dnech a v obdobích inverzí. Kvalitní čističky už dnes mají i víceúrovňový čistící systém a obohacují vzduch i o zdraví prospěšné záporné ionty.

Je třeba si uvědomit, že vzduch, který dýcháme, nemá vliv pouze na naše zdraví, ale také na celkovou naši pohodu a životní optimismus. Chraňme si ho tedy a buďme tak sami na sebe hodní.

Autor: Jitka Suchánková

Plastika prsou
Jak pečovat o pleť v mrazech

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...