Zdravá výživa

Omega 3 mastné kyseliny

Milena Mocková
03.02.2012

Bez omega 3 mastných kyselin se naše tělo neobejde. Lidský organismus si tyto esenciální oleje neumí vytvořit a je nezbytné mu je dodávat potravou. Pokud v těle chybí tyto oleje, zvyšuje se riziko zdravotních problémů. Hrozí nám mozková mrtvice, infarkt, astma, vysoký krevní tlak a dokonce i deprese.

O omega 3 mastné kyseliny se začali vědci zajímat, když si všimli, že Eskymáci (grónští Inuité), jejichž stravu tvoří hlavně tučné tulení, rybí a velrybí maso, trpí velmi vzácně revmatoidní artritidou a kardiovaskulárními onemocněními. Zjistili, že všechny tyto potraviny mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin.

Omega 3 mastné kyseliny mohou být živočišného i rostlinného původu. Do skupiny živočišného původu patří kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Tyto kyseliny se nacházejí v hojné míře v rybách chladných vod - lososech, makrelách, čerstvém tuňáku, sardinkách a tresčích játrech.

Rostlinného původu je kyselina alfa-linoleová (ALA), kterou najdeme ve lněném a dýňovém semínku nebo oleji z nich. Tuto kyselinu můžeme najít v řepkovém nebo panenském olivovém oleji a v tmavé, listové zelenině.

Pozitivní účinky na zdraví

Všechny esenciální mastné kyseliny působí preventivně při nemocech srdce a cév. Snižují rizika nádorových onemocnění, infarktu, mozkové mrtvice, potlačují zánětlivé procesy v těle, hladinu cholesterolu v krvi, čímž brání ucpávání cév a výskytu vysokého krevního tlaku.  Dále zlepšují psychický stav, paměť a imunitu. Zároveň působí jako antioxidanty a podporují usazování vápníku v kostech.

Ve zralém věku omega 3 mastné kyseliny účinně předcházejí výskytu Alzheimerovy nemoci a dalších stavů předčasné senility. Pomáhají bojovat s astmatem, bušením srdce, dnou, depresemi, schizofrenií, různými kožními onemocněními, potížemi s prostatou, onemocněním střev a s mnoha dalšími nejen civilizačními zdravotními problémy.

Strava obsahující omega kyseliny

Měli bychom si dát k jídlu alespoň dvakrát týdně rybu nebo mořské plody. Nejlepší z ryb je losos, makrela, tuňák, sumec, pstruh. Místo slunečnicového oleje bychom měli používat řepkový a do salátů panenský olivový, lněný nebo dýňový olej. Denně sníst hrst nepražených a nesolených oříšků – makadamové, kešu, para, vlašské, lískové - a semínek - lněné, dýňové, konopné.

Příznaky nedostatku omega mastných kyselin

  • Únava
  • Suchá pokožka
  • Lámavé nehty a vlasy
  • Zácpa
  • Časté nachlazení
  • Deprese
  • Bolesti kloubů

 

Autor: Milena Mocková

Děti a mobilní telefon
Česnek známý i neznámý

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...

Děti a mobilní telefon
Školák a předškolák

Děti a mobilní telefon

01.02.2012

Mobilní telefon má dnes stále více dětí a také jej vyžadují stále mladší děti. Co bychom měli jako rodičové vědět, než dítěti pořídíme první mobilní telefon?

Epilepsie a její záchvaty
Epilepsie

Epilepsie a její záchvaty

27.01.2012

Epilepsie, lidově nazývaná padoucnice, je onemocnění mozku, které vyvolává záchvaty. Epilepsie může být vrozená nebo sekundární. Vrozenou způsobují různé zásahy do vývoje plodu při ...