Zdravé bydlení

Jak přežít stěhování?

Šárka Balcarová
23.02.2010

Krabice přeplněné věcmi, nepořádek v bytě, starost s nábytkem, výběr stěhovací firmy - prostě chaos, stres, časové vytížení. V dnešním uspěchaném světě se toho snažíme stíhat co nejvíce, ale pokud nám do života zasáhne událost, jako je například stěhování, najednou máme věcí nad hlavu a kolikrát nevíme, jak to všechno zvládnout.

Stěhování není záležitost, kterou odbudeme za jediný den, je okolo spoustu práce a organizování. Navíc jsou do toho zatáhnuti všichni členové rodiny či spolubydlící, a proto je důležité řádně se domluvit i s nimi. Ale to všechno neznamená, že by stěhování nemohlo probíhat v klidu a bez větších závad. Lze to přežít s úsměvem na tváři a bez hádek s partnerem. Jak na to?

Výběr stěhovací firmy

Nejdůležitější a nejlepší věcí, kterou před stěhováním můžeme udělat, je vše perfektně naplánovat. Je rozhodně dobré začít s určitým předstihem, aby se případné komplikace daly bez problému vyřešit. Podstatnou věcí je výběr stěhovací firmy. Služby by měly být co nejkvalitnější a nejprofesionálnější. Firma by měla veškerou těžkou práci obstarat za vás. Pravdou je, že výběr stěhovací firmy je dosti náročný, protože firem je na trhu mnoho. Není od věci zeptat se známých, které stěhování už někdy v minulosti potkalo, aby nám někoho doporučili.

Stěhovací firma vám na objednání zajistí i vyklizení bytů. Přijede na určené místo a vše, co je potřeba, vyklidí a odveze do sběrných dvorů. Zákazník se tedy vůbec nemusí starat, co se starými věcmi a vše je zařízeno z pohodlí domova.

Mnoho stěhovacích firem dnes nabízí kartónové krabice, do kterých lze všechny věci uložit tak, abychom je ochránili před újmou. Mějme na paměti, že jak dobře a systematicky své věci uložíme a zabalíme, tak lépe a snadněji se nám budou v novém bytě vybalovat. Např. popisky se velmi dobře osvědčí při chaotickém vybalování.

Balení osobních věcí a vyklízení

Pokud máme rozhodnutí o výběru stěhovací firmy za sebou, začněme balit. Je dobré balit postupně, od těch nejméně potřebných věcí. V balení bychom měli mít pořádek, vše pečlivě popisovat a balit podle nějakého řádu. V den D, kdy se dostaví stěhovací firma, by mělo být vše již hotovo, aby stěhování probíhalo bez větších komplikací. Nepodceňte dvě důležité věci:

1.   Upozorněte všechny obyvatele, že v den stěhování bude výtah plně vytížen.

2.   Zajistěte volný přístup stěhovacímu autu co nejblíže ke dveřím.

Stěhováci naloží všechny krabice i nábytek na auto a odvezou na určené místo, kde je opět rychle vyloží a dopraví až do nového bytu. Tímto stěhování pro firmu končí. Vám poté zbývá všechny věci vybalit a určit jim místo v novém domově. I při stěhování platí, že čím lépe se připravíme, tím lépe vše bude nakonec probíhat.

Zařizování po přestěhování

Stěhováním ovšem bohužel celý kolotoč nekončí. Po přesunu do nového domova je potřeba zařídit spoustu ostatních věcí. Nejdůležitější je změnit adresu trvalého pobytu. Stějně tak tuto změnu musíme nahlásit v bance, spořitelně, u leasingové společnosti, na finančním úřadě, pojišťovně apod.. Pro případ, že se nám nepodaří informovat všechny přátele, umožňuje pošta nahlášení nové adresy, kam bude odesílat zásilky směrované do původního bytu, tzv. dosílku. Při stěhování je rovněž důležité nezapomenout odhlásit telefonní linku. Případně si ji nechat přenést na nové bydliště. Jak je tedy vidět, se stěhováním nesouvisí jen přemisťování svých osobních věcí, ale i mnoho zařizování s nahlašováním změny bydiště.

 

Jaké máte zkušenosti se stěhováním vy? Byli jste spokojeni se službami stěhovací firmy?

Autor: Šárka Balcarová

Využití stříbra v lékařství
Strašák žen - rakovina prsu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...