Zdravé bydlení

Recept na šťastné Vánoce

Jitka Suchánková
21.12.2011

Vánoce jsou nejkrásnějšími svátky v roce. Příprava na ně začíná dlouho dopředu. Pomineme-li reklamní taháky ve všech médiích a samozřejmě i v samotných obchodech, kde se vánoční výzdoba připravuje snad čím dál tím dřív.

Vánočním svátkům předchází takzvaný advent. Je to období čtyř týdnů před Vánocemi, které by mělo znamenat těšení se na narození Ježíška, tedy rozhodně ne to, co mnohdy v dnešní době vidíme – honbu za dárky, shon a stres, maximální možné finanční hýření a také gruntování hospodyněk téměř do vyčerpání.

Adventní čas je ta nejvhodnější doba k vyzdobení celého bytu nejrůznějšími vánočními ozdobami. Ještě nenastal čas pro vánoční stromeček, ale větvičky, jmelí, zvonečky, rolničky, svíčky a spousta dalších drobností připomínajících vánoční čas je namístě právě teď roznosit po bytě nebo domě. Stává se samozřejmostí, že zdobíme i venkovní stromečky v našich předzahrádkách a okna. Zdobíme podle našeho cítění, často do jedné barvy, například červené nebo modré.

První adventní neděli se zapaluje první svíce na adventním věnci. Tento věnec se vžil i do našich domácností a jen v málokteré chybí. Každou další neděli se pak zapálí další svíce. Častá je také obdoba tohoto adventního věnce na venkovních dveřích nebo vchodových vratech. Povětšinou tam visí věnce, ale můžeme vídat i podkovy nebo jiné vánoční symboly.

Všechny tyto maličkosti navozují příjemnou vánoční atmosféru. A co teprve, když se byt provoní vanilkovými rohlíčky! Při pečení radostně pomáhají děti a z rádia se linou příjemné vánoční koledy. Důležité je začít včas, aby nás nemohl nemile překvapit třeba připálený plech cukroví nebo chybějící potřebná surovina. Zajistíme si tak i to, že nás nepřemůže nervozita nebo pocit, že to prostě nemůžeme všechno stihnout, protože víme, že to stihneme i s nepředpokládanými zádrhely pěkně v klidu a včas.

Další důležitou věcí je zavčas koupit kapra nebo jinou rybu či pokrm, který je tradiční pro naši štědrovečerní tabuli. Je sice pravda, že dnes se dá koupit prakticky všechno a vždycky, ale nač se zbytečně stresovat, když tomu můžeme hravě předejít. Stejně tak je to i se zdobením vánočního stromku – pro větší klid a pohodlí ho zdobíme už v předvečer Štědrého dne. Pak nás nezaskočí ani nesvítící žárovičky nebo rozbitá špice, která se měla honosit na vrcholku stromečku.

Každá rodina má jistě svoje vlastní tradice, které dodržuje. Tak je to správné – udržovat rodinnou sounáležitost. Vánoce přece nejsou svátky soutěžení, kdo toho dostane víc nebo kdo dostane ten nejdražší nebo nejcennější dárek. A už vůbec to nejsou svátky obžerství.

Vánoce jsou svátky klidu, rozjímání, lásky a rodiny a měly by udržovat její pospolitost. Každý v rodině by se měl snažit o to, aby se povinnosti rozdělily rovným dílem mezi všechny členy rodiny. Tento ideální stav je však poměrně těžko uskutečnitelný. Většinou je to totiž hospodyně, tedy žena, matka, na níž visí největší díl úspěchu, a která přenáší na zbytek rodiny buďto příjemnou atmosféru s pomyslným teplem rodinného krbu nebo naopak vypjaté a dusné ovzduší.

Autor: Jitka Suchánková

Překyselení organismu
Ibalgin – růžové štěstí, nebo neštěstí?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...