Cestování - dovolená

Vánoční svátky v jiných krajích

Magdalena Šalamounová
23.12.2011

Vánoce jsou opět tady. Mnoho lidí nemůže snést klasický předvánoční stres. Všude spousta lidí a kýčovitá výzdoba, shánění dárků, stromečků, kaprů, jmelí a adventních věnců a do toho všeho ještě zima. Někdo si však Vánoce naopak užívá. Krásně osvícená náměstí, horký svařák na vánočních trzích, o Štědrém dnu celá rodina pohromadě a konečně je více času si popovídat, a i když je zima, k Vánocům to prostě patří.

Pokud patříte do skupiny, která si vánoční čas náležitě užívá, pak jste šťastný člověk. Pokud však patříte k první skupině, pak není nad to nechat stres stresem a odletět třeba někam do teplých krajů a vánoční svátky prožít někde pěkně u moře s osvěžujícím koktejlem v ruce.

Samozřejmě každý se nemůže jen tak sebrat, všeho nechat a jen tak odletět. Ovšem takový pěkně strávený víkend někde v teplíčku není k zahození. Nebo můžete letní dovolenou vyměnit za zimní, a když okusíte tu relaxaci, kterou vám výměna za mrazivé a stres přinášející vánoční období přináší, třeba už se taková zimní dovolená stane vaší vánoční klasikou.

Jak slaví vánoce v teplejších krajích

Kromě toho, že si místo mrazu užijete teplejší podnebí, taková zimní dovolená vám může přinést spoustu nových vánočních zážitků, které vám mohou vyhovovat více než ty české. Trávit Vánoce v jiné zemi bývalo většinou výsadou cizinců. U nás se vždy spíš jezdilo na hory, ale stále více lidí se do zimní dovolené v teplejších krajích pouští.

V Bulharsku dostanete dárky od Dědy Koledy a najíte se vepřovým masem nebo luštěninami.

Ve Španělsku se dárky dávají až na Tři krále, přináší je Mikuláš a ukládá je do dřeváčků. Vánočním jídlem je hlavně marcipán, máslové sušenky a nugát, popíjí se šampaňské a tradičně se na Štědrý večer rodiny scházejí u prarodičů.

V Itálii si nepochutnáte na vánočním cukroví, ale můžete si dát na Štědrý den krocana, rybu nebo těstoviny s mořskými plody. Dárečky se rozdávají až na první svátek vánoční.

V Řecku zase můžete slavit Vánoce mnohem déle – začínají zde už 40 dní předem a po celou tuto dobu se zde jí speciální chléb zvaný Christopsomo (Boží chléb). Na Štědrý den zde chodí koledníci od domu k domu a zpívají vánoční píseň zvanou Kalanda.

V Austrálii si zase například dáte místo kapra a bramborového salátu třeba mořské plody, kachnu, těstoviny, nebo švestkový pudink a běžné je takovou večeři uskutečnit třeba v parku, nebo přímo na pláži.

V Argentině zažijete velmi teplé Vánoce, stromečky se zde zdobí často bavlněnými kuličkami, které symbolizují sníh na druhé straně polokoule a ke štědrovečerní večeři si můžete dát například pečené sele nebo pečeného páva. Pavím peřím se také zdobí vánoční stůl. Dárečky zde naděluje argentinský Magi.

V Brazílii si pravý jehličnatý vánoční stromeček moc neužijete, ale zase si užijete nádherné pláže a ke svátečnímu jídlu si pochutnáte například na mořských rybách, nebo vynikajících sladkých zákuscích.

V Mexiku se sice nedočkáte vánočního stromečku, ale zase mají velmi originální styl dostávání dárečků. Sladkosti a dárečky jsou ve velkém hliněném džbánu, do kterého děti bouchají tak dlouho, dokud nespadne a všechno, co je v něm uloženo se nevysype.

Autor: Magdalena Šalamounová

Dobrý anděl pomáhá onkologickým pacientům
Aloe vera

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...