Zdravá výživa

Zdravá novoroční předsevzetí aneb Tentokrát to vyjde!

Komerční prezentace
27.12.2011

Žít zdravěji, zhubnout, pravidelně cvičit... To jsou nejčastější předsevzetí, která si dáváme na Nový rok a která jsou většinou během pár týdnů pryč. Obvykle ztroskotají na tom, že chceme rychlou změnu a volíme razantní úpravu svého životního stylu – hladovíme a cvičíme až do roztrhání těla. Bohužel, jdeme na to špatně a navíc nezdravě.

Všeho moc škodí

Alfou a omegou zdravého životního stylu je rovnováha mezi přijatou a vydanou energií. Energetické rovnováhy však nedosáhneme hladověním ani každodenním cvičením. Energii přijímat musíme, ale musíme ji zároveň i vydávat, a to v přiměřeném množství.

Zdrojem energie pro lidský organismus je potrava. Při sestavování jídelníčku je důležité sledovat energetickou hodnotu jednotlivých potravin. Pomůže nám značení GDA, které poskytuje informaci o množství energie obsažené v jedné porci dané potraviny a také o tom, jaký podíl energie tvoří tato jedna porce z doporučeného denního příjmu.

Hodnoty GDA vyjádřené v procentech můžeme celkem snadno získat i v případě výrobků, které nemají na obalu značení GDA, ale jsou na něm uvedeny nutriční údaje. Umožní nám to Kalkulátor GDA, interaktivní nástroj na webu www.gda.cz. Když zadáme nutriční údaje uvedené na obalu potraviny nebo nápoje do tabulky, kalkulátor je přepočítá na podíl denního doporučeného množství a vyobrazí v pětici nutričních bublin.

 

losos_sm.jpg

 

Lepší něco než nic

Aby naše zdravá novoroční předsevzetí měla smysl a naději, kromě jídelníčku musíme vylepšit i pohybové aktivity. Po Novém roce se sice všechna fitka zaplní nadšenými cvičenci, jenže toto nadšení převážnou většinu z nich brzy opustí.

Do pohybových aktivit se započítávají i domácí práce, případně výdej energie spojený se zaměstnáním, přesto hraje nejdůležitější roli při vydávání energie aktivní pohyb. Aktivní pohyb však neznamená chodit denně do fitka a cvičit tam až do vyčerpání sil. U začátečníků se počítá i procházka, ovšem alespoň třicetiminutová a každý den. Nicméně lepší je cvičit pravidelně tři dny v týdnu alespoň hodinu a dostatečně intenzivně. O různých pohybových aktivitách a výdeji energie informují webové stránky www.gda.cz.

Zlatá střední cesta

Kolik energie vydáme, tolik jí můžeme přijmout… Jak to ale spočítat, když nedokážeme zohlednit bazální metabolizmus a vyčíslit energii spotřebovávanou při práci, nesportovních aktivitách ani sportu? Interaktivní nástroj Porovnejte si svůj výdej a příjem na webových stránkách www.gda.cz umí spočítat individuální výdej energie a porovnat ho s energetickým příjmem vypočteným na základě obvyklého jídelníčku. Kalkulátor vyhodnotí celkový výdej i příjem energie a ukáže, jestli svůj limit doporučeného denního množství překračujeme, nebo ne a jestli je náš energetický výdej v rovnáze s příjmem.

Autor: Komerční prezentace

Léčba larvami bzučivky zelené
Dobrý anděl pomáhá onkologickým pacientům

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...