Zdravé bydlení

Vánoce - čas klidu a duševní pohody

Magdalena Šalamounová
22.12.2011

Vánoce jsou často spojovány se stresem. Nakupování dárků, vánoční úklid, pečení cukroví, shánění vánočních papírů, přibírání na váze, vánoční trhy plné lidí, povinné rodinné štěstí. Obchody se snaží prodat co nejvíce a nabízí nepřeberné množství slev a vám už celé „vánoce“ lezou na nervy. Zkuste se těmto negativním aspektům svátků vyhnout a navodit si psychickou pohodu.

Vánoce nejsou svátkem stresu, ale pohody, klidu a lásky. Zkuste se jen tak projít po vánočním trhu, dát si svařené víno nebo horkou medovinu a nasát krásnou vánoční atmosféru.

Vykašlete se na úklid bytu a na nakupovací šílenství. Dárečky mohou být různé maličkosti, které udělají stejnou radost jako ty velké. Štědrý den přece není jediným dnem v roce, kdy můžete svým blízkým koupit něco pěkného.

Koukejte se s dětmi na pohádky. Klidně se přejezte cukrovím a kaprem a dávejte si to, co chcete. I když vám třeba nebudou po vánocích kalhoty, psychicky na tom budete o mnoho lépe a k Vánocům dobré jídlo prostě patří. Máte přece celý rok na to, abyste se vrátili na svou původní váhu. Pokud vás právě přebytečná kila o Vánocích stresují nejvíce, dávejte si menší porce a jezte pomalu. Nevytvářejte si na sebe umělý tlak, nic se přece neděje.

Pokud se stresujete balením dárků, které nestíháte, můžete si je nechat zabalit dárkovou balící službou, nebo někoho poproste, ať vám s nimi pomůže. Nemusíte všechno dělat sami.

Nikoho z rodiny nenuťte, aby se svátečně oblékal, nebo se za každou cenu tvářil šťastně. Není žádnou povinností, aby kdokoli hrál vánoční klid, štěstí a spokojenost. Nejlépe uděláte, když necháte všechny členy rodiny, aby byli sami sebou a vánoční pohoda si najde přirozenou cestu sama. Nechte se unášet vánoční atmosférou a konečně tyto svátky prožijte v klidu a duševní pohodě.

Autor: Magdalena Šalamounová

Probiotika
Překyselení organismu

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...