zdroj: pixabay.com
Zdraví muže

Regulační poplatky - změny v roce 2015

Veronika Tůmová
19.01.2015

Do konce roku 2014 jsme byli povinni platit třicetikorunové regulační poplatky zavedené od roku 2008. Platili se při návštěvě praktického lékaře a ve všech ambulancích. Od roku 2015 však došlo ke změně.

Regulační poplatky v roce 2015

Jediný regulační poplatek, který zůstal v platnosti, je devadesátikorunový poplatek za služby na pohotovosti a dále za využití zubní pohotovosti. Pokud v rámci ošetření na pohotovosti lékař zjistí, že stav pacienta vyžaduje hospitalizaci, pacient ani zde regulační poplatek neplatí. Pokud o to pacient požádá, lékař, který od něj přijímá regulační poplatek za služby pohotovosti, je mu povinen vydat doklad o jeho zaplacení.

Výčet podmínek a situací, ve kterých pacient tento jediný regulační poplatek platit nemusí

  • pojištěnec, který se prokáže potvrzením o pobírání pomoci v hmotné nouzi, které není starší než 30 dnů
  • děti umístěné v dětských domovech do tří let věku, v zařízeních ústavní a ochranné výchovy, v ústavech pro zdravotně postižené, děti zařazené do ústavní výchovy rozhodnutím soudu, děti svěřené do pěstounské nebo pečovatelské péče apod.
  • osoby využívající sociálních pobytových služeb, žijící v domovech pro seniory či zdravotně postižené, se zvláštním režimem a ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, a to za předpokladu, že po uhrazení pobytu a stravy je stanovený zůstatek ve výši alespoň 15 % příjmu menší než 800 Kč, nebo nemají-li žádný příjem, což dokazují potvrzením ze sociálních služeb (ne starším než 30 dnů)

Za recept a pobyt v nemocnici již nezaplatíme

Od 1.1. 2015 byly také zrušeny třicetikorunové regulační poplatky za recept, stokorunové a šedesátikorunové poplatky za pobyt v nemocnici byly zrušeny již v roce 2014.

Co přinese zrušení regulačních poplatků?

Odpůrci zrušení regulačních poplatků hovoří o miliardových ztrátách pro české zdravotnictví, většina obyčejných lidí však tyto změny bezesporu vítá. Uvidíme, jak dlouho je budeme moci využívat a jaké změny přinese budoucnost.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Akné v dospělosti - příčiny a způsob léčby
Funkce inzulinu v našem těle a jeho nedostatek - cukrovka

Další články

Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce
Obezita

Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce

10.12.2014

Máme za sebou druhou adventní neděli a radostně očekávaný Štědrý den je zase o krůček blíž. Na adventním věnci, který zdobí naše stoly pokryté svátečním ubrusem, jsme zapálili už d ...

Skořicová vůně Vánoc
Bylinky

Skořicová vůně Vánoc

04.12.2014

Skořice je kůra stromu zvaného skořicovník. Má charakteristickou vůni, která dodává šmrnc jablečným štrúdlům, perníčkům i svařeným vínům. Je to také spolu s mandarinkami vůně Vánoc ...