zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Krev v ejakulátu - co může znamenat?

Veronika Tůmová
08.10.2019

Odborný termín pro přítomnost krve v ejakulátu je hemospermie, v odborné literatuře bývá popsána jako červený nebo rezavě hnědý ejakulát, tedy příměs krve ve spermatu, jež může mít různé příčiny.

Krev v ejakulátu může pochopitelně v první chvíli vyděsit, není to však rozhodně nic, s čím by se lékaři setkávali jen zřídka a rozhodně není třeba hned myslet na nejhorší. Stopy krve v ejakulátu se většinou objeví bez související bolesti a často i bez jiných příznaků.

Záněty a infekce jsou častou příčinou krve ve spermatu

Přítomnost krve tam, kde obvykle nebývá, značí sice problém, ale není nutné hned propadat panice, přestože právě k tomu mají obzvlášť muži časté tendence. Základní příčinou výskytu krve v ejakulátu bývají záněty a infekce, které jsou dobře léčitelné. Patří sem například infekce prostaty. I ta se někdy projevuje krví v ejakulátu, průvodním jevem pak může být pálení při močení či bolest a nepříjemné pocity kdekoliv v této oblasti. Další možnou příčinou krve k ejakulátu je infekce močové trubice, infekce chámovodu, nadvarlete nebo semenných váčků. Všechny tyto infekce se vyznačují podobnými symptomy a odhalením přítomnosti podobných bakterií. Výhodou je poměrně jednoduchá, cílená léčba. Návštěva lékaře je v každém případě rozhodně na místě a nebylo by rozumné ji příliš odkládat.

Krev v moči - co může znamenat?

Zvětšená prostata a ledvinové kameny

Prostata je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem, který produkuje 15-30% objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Její růst je ovlivněn hormonem testosteronem. V mládí připomíná prostata svou velikostí například kaštan, ve stáří však může dosahovat až velikosti pomeranče a způsobovat tak značné potíže při močení. Ty vznikají v případě, kdy zvětšená prostata utlačuje močovou trubici nebo dráždí močový měchýř. Jak zmíněno, i prostata a její zánět či růstové změny mohou zapříčinit přítomnost krve v ejakulátu. Ve výjimečných případech může dojít k zástavě odtoku moči, opakovaným močovým infekcím či inkontinenci. Nezhoubné zvětšení prostaty však nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Další možnou příčinou přítomnosti krve v ejakulátu mohou být ledvinové kameny. Ledviny sice nemají přímý vliv na tvorbu spermií ani na samotný ejakulát, ale při závažných problémech s ledvinovými kameny, kdy je moč kontaminovaná krví, je docela dobře možné, že se trocha krve objeví i v ejakulátu.

Může to být rakovina?

To nejhorší je obvykle to první, co nás napadá, a tak je na místě si něco říct i o možnosti rakoviny. I ta může být samozřejmě příčinou, i když její potvrzení není zdaleka tak časté, jako výše zmíněné příčiny krve v ejakulátu. Například při podezření na rakovinu varlat si muž může provést samovyšetření, podobně jako si ženy samy vyšetřují prsa. Pokud jsou varlata tuhá a nerovnoměrná, nebo jsou v nich hmatatelné bouličky, může být přítomna rakovina, ale stále jde o hypotézu a spekulaci. Bude nutné vyšetření lékaře, který s jistotou určí podstatu problému. Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi. Časný záchyt je tak možný jen při preventivním vyšetření, jehož součástí je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve. Ze shrnutí všech našich poznatků vyplývá, že panika ani vyvozování nejhorších možných závěrů není na místě, objeví-li se u muže po vyvrcholení trocha krve v ejakulátu. Pokud by se však vyskytovalo krvácení samovolně či opakovaně a třeba i spolu s jinými symptomy, odhoďte stud a zábrany a neprodleně navštivte urologickou ambulanci.

Rakovina varlat a prostaty - existuje prevence?

Zdroj: vimax.cz, ikem.cz, muziprotirakovine.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

7 tipů, které vám pomohou začít s rostlinnou stravou
Jím vědomě aneb na kvalitním medu záleží

Další články