zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičení ženy vs muži: Je potřeba brát ohled na pohlaví?

Veronika Matoušová
02.12.2022

Cvičení je prospěšné bezesporu pro všechny. Za předpokladu, že během pohybových aktivit posloucháte své tělo, nepřetěžujete se, věnujete čas protažení i úvodnímu zahřátí. Je ovšem rozdíl, zda cvičí muž či žena. Muži mají více svalové hmoty a jsou méně flexibilní. Proto by na správný strečink neměli zapomínat. Ženy bývají přirozeně flexibilnější, často trpí i hypermobilitou, ale mají méně svalové hmoty a trpí více na tuhnutí svalů, jejich svaly jsou celkově také slabší než u mužů. Jak by mělo cvičení vypadat u žen a u mužů?

Co je vhodnější pro ženy

Kvůli nižšímu podílu svalové hmoty ženy spalují odlišně oproti mužům. Vhodná je kratší doba tréninku, například okolo třiceti minut s tím, že by ženy měly cvičit v rámci této doby intenzivněji. Rozhodně by se ale zástupkyně něžného pohlaví neměly bát posilování, a to ani se zátěží či na strojích. Opravdu neplatí, že by hrozil výrazný nárůst svalů, který by byl až nevzhledný. Důležité je ale pečlivé protažení, a to na začátku i na konci cvičení. Svaly je potřeba řádně zahřát a provádět kratší intervaly s různou zátěží. Pro ženy je důležité příliš nepřetěžovat bedra a svaly okolo šíje. Co ale platí pro všechny, je cvičení komplexní, a nikoliv zaměření jen na konkrétní partie.

Vsaďte na komplexní cviky a střed těla

Vhodný pro takové cvičení může být kruhový trénink nebo crossfit, kde dochází k procvičení celého těla. Muži mívají raději posilování zejména na ruce a záda, ženy upřednostňují cvičení s vlastní vahou. U mužů je ale škoda zaměřit se pouze na tyto horní partie, právě proto je i pro ně forma kruhového tréninku ideální. Nemusejí se bát ani cvičení s vlastní vahou. Ostatně jde o vůbec nejlepší druh aktivity. Mezi ideální a komplexní cviky patří například různé druhy planku, cviků na střed těla neboli hluboký stabilizační systém. To zlepší všem bez ohledu na pohlaví držení těla a zajistí se tak i větší bezpečí při jakémkoliv pohybu nebo aktivitě, předcházíte také bolestem zad a dalším potížím.

Jak by měli cvičit muži i ženy

Nelze jednoduše říct, zda existuje cvičení vhodné jen pro ženy, nebo naopak jen pro muže. Vždy záleží na mnoha dalších faktorech. Pro každého je vhodné cvičit jak silově, tak zakomponovat i kardio trénink. Ten posiluje mimo jiné srdce, plíce, bez ohledu na věk či pohlaví. Ženy však musí pamatovat na jedno – v průběhu jejich života dochází díky hormonům k mnoha tělesným změnám, a tomu je nutné se přizpůsobit. Proto například v období těhotenství nebo po porodu musí cvičení upravit dle aktuální kondice a potřeb těla. V případě mužů je to jednodušší, ti musí brát ohled zejména na věk nebo případná zranění.

Podstatné je u mužů i u žen pravidelně provádět jakoukoliv fyzickou aktivitu. Najít si ten svůj ideál, druh pohybu, který bude bavit a naplňovat právě vás. Ať už to bude kardio cvičení, posilování nebo cokoliv jiného, příznivý efekt minimálně pro psychiku může čekat úplně každý.

Zdroje: www.myprotein.cz, www.delfin.cz

Autor: Veronika Matoušová

Výhody pomalého vaření aneb skvělé jídlo plné živin téměř bez práce
Pravda o tucích – přestaňte se jich bát a dopřejte si ty správné zdroje

Další články