zdroj: pixabay.com
Oči

Sledování 3D filmů - dětem hrozí fatální následky!

Michaela Chylková
18.12.2014

3D promítání filmů už není nic výjimečného, a to nejen v kině, ale i v domácích podmínkách. Často si ani neuvědomujeme, že sledování pohádek ve 3D může ovlivňovat zrak našich dětí, zejména jsou-li mladší 6 let. Jaké mohou být následky?

Sledování 3D filmů ovlivňuje zrak dětí

Podle nejnovější francouzské studie a závěrů komise pro zdraví není sledování filmů ve 3D pro děti vhodné, neboť se u dětí až do šesti let věku teprve vyvíjí vizuální systém. Vývoj dětského zraku, respektive stereoskopického vidění oběma očima, přirozeného prostorového vidění, je tímto druhem obrazu natolik narušen, že může dojít k vážnému poškození. Výzkum a předchozí studie také upozorňují na velké nebezpečí vzniku epilepsie.

Vývoj lidského zraku do 6 let věku

Je třeba říci, že oči se při vizuálním vjemu podílí jen částečně, 3D sledování tak ovlivňuje vývoj celého mozku, který obraz zpracovává, Jedná se o to, že přirozeně vidíme dvourozměrně, nikoli 3D, a díky tomu, že osy očí jsou posunuty na střed, dochází k dojmu třetího rozměru.

Tato fakta často souvisí s vývojem vady, která se objevuje v dětském věku, jde o tupozrakost. Vyskytuje se právě v případě, že v mozku nevzniká správně složený obraz prostorového vidění. Uměle vytvořený 3D vjem v kině nebo v televizi není skutečný a vytváří v mozku zvláštní obraz, jež dospělí dokáží odlišit od reality, ale pro děti je to takřka nemožné. Díky tomu se u dětí může vyvinout světlem podmíněná epilepsie, mohou mít problémy s chůzí, orientací v prostoru a podobně.

Odborníci časté sledování 3D filmů dětem nedoporučují

Všeho moc škodí, toto pravidlo platí ve všech směrech. Dopřejeme-li dítěti sledování pohádek a filmů ve 3D jednou za čas, nemusíme mít obavy. Ovšem vždy je třeba si uvědomit, že 3D obraz je iluze, jehož část se odehrává před obrazovkou, a dítě není schopno ji rozpoznat.

Věkové omezení promítání 3D filmů je řešením

Jistým řešením by bylo věkové omezení návštěvnosti 3D filmů v kinech, a to limitem nad 6 let. Také rodiče by měli být dostatečně poučeni o nevhodnosti častého sledování 3D filmů při domácí produkci.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce
Bezlepková dieta - víte, kterým potravinám se vyhnout?

Další články

Skořicová vůně Vánoc
Bylinky

Skořicová vůně Vánoc

04.12.2014

Skořice je kůra stromu zvaného skořicovník. Má charakteristickou vůni, která dodává šmrnc jablečným štrúdlům, perníčkům i svařeným vínům. Je to také spolu s mandarinkami vůně Vánoc ...

Jak po domácku zatočit s akné
Akné

Jak po domácku zatočit s akné

23.11.2014

Mnohé z nás akné v pubertě pěkně potrápilo, někdo musí tento problém řešit dodnes. U někoho, kdo byl v době dospívání akné ušetřen, se může tento nevzhledný kožní problém objevit v ...