zdroj: pixabay.com
Obezita

Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce

Veronika Tůmová
10.12.2014

Máme za sebou druhou adventní neděli a radostně očekávaný Štědrý den je zase o krůček blíž. Na adventním věnci, který zdobí naše stoly pokryté svátečním ubrusem, jsme zapálili už druhou svíčku. Víte, odkud k nám přišel tento zvyk a jaký má význam? Proč takto postupně zapalujeme právě čtyři svíčky a co symbolizuje jejich světlo?

Adventní věnec představuje symbolické odpočítávání čtyř týdnů adventu - období před vánočními svátky, které je také začátkem liturgického roku. Ve své tradiční (klasické) podobě má tvar věnce spleteného z jehličnatých větví, často se však také setkáváme s provedením v podobě rovného svícnu. Je zdobený čtyřmi svíčkami různých velikostí a barev, podle zvyklostí a trendů jich může být i víc. Adventní věnce bez svíček používáme k ozdobení vchodových dveří.

Symbolika adventního věnce

Rozsvěcení adventního věnce má své kořeny u starých germánských zvyků i u prastaré židovské tradice. Je symbolikou Kristova kříže a má představovat jeho požehnání skrze čtyři svíce do čtyř světových stran. Svíce bychom měli zapalovat vždy proti směru hodinových ručiček. Existuje celá řada různých výkladů symboliky adventního věnce. Jejich moderní verze a obměňování jejich tvaru i umísťování libovolného počtu svíček však vychází z neznalosti křesťanských zvyků a tradic.

Pátá svíčka na adventním věnci

Čtyři svíčky na adventním věnci znamenají čtyři týdny adventního období, které předchází vánočním svátkům. Adventní věnec však může být ve svém středu ozdoben pátou bílou svící. Ta symbolizuje Pannu Marii, nebo také Ježíše Krista, jejich čistotu a neposkvrněnost, duchovní čistotu Vánoc. Bílá svíce obklopena čtyřmi červenými svíčkami je klasickým uspořádáním adventního věnce hlavně u protestantských církví ve Velké Británii.

Barvy a význam adventních svíček

Každou adventní neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, což značí blížící se dobu Vánoc a vzrůstající naději v příchod (znovuzrození) Ježíše Krista, Spasitele. Často vídáme adventní věnce v barvách zelené, zlaté a s červenými svíčkami, tedy tradiční barvy Vánoc.

Podle katolických zvyků jsou však barvy svíček fialové a růžové. Fialová barva je podle křesťanské liturgie hlavní barvou adventu, symbolizuje důstojnost, pokání a utrpení během půstu. Protestantské církve však upřednostňují červenou barvu svící, a to jako symbol radosti, lásky, štěstí a radostného očekávání, stejně jako např. Kristovy krve.

První dvě svíčky znamenají podle doporučené liturgie naději a mír a mají fialovou barvu. Třetí svíčka (růžová) je svíčka přátelství. Čtvrtá svíčka, opět fialová, znamená lásku. Pátá, čistě bílá, posazená do středu věnce, symbolizuje čistotu Krista nebo neposkvrněnost Panny Marie.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné?
Sledování 3D filmů - dětem hrozí fatální následky!

Další články

Skořicová vůně Vánoc
Bylinky

Skořicová vůně Vánoc

04.12.2014

Skořice je kůra stromu zvaného skořicovník. Má charakteristickou vůni, která dodává šmrnc jablečným štrúdlům, perníčkům i svařeným vínům. Je to také spolu s mandarinkami vůně Vánoc ...

Přírodní bělení zubů - triky, které fungují!
Zubní kaz

Přírodní bělení zubů - triky, které fungují!

27.11.2014

Většina výrobků na bělení zubů, které se nám nabízí v lékárnách a drogeriích, je založena na bázi peroxidu vodíku, který je také součástí bělících procedur na estetických a dentáln ...

Jak po domácku zatočit s akné
Akné

Jak po domácku zatočit s akné

23.11.2014

Mnohé z nás akné v pubertě pěkně potrápilo, někdo musí tento problém řešit dodnes. U někoho, kdo byl v době dospívání akné ušetřen, se může tento nevzhledný kožní problém objevit v ...