zdroj: pixabay.com
Zdravá výživa

Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné?

Jitka Suchánková
08.12.2014

Energetické a iontové nápoje jsou nedílnou součástí zboží supermarketů a benzínových pump. Měly by nás nakoupnout, nastartovat, zabránit únavě. Některé jsou nezbytným doplňkem pro sportovce při fyzické zátěži. Obsahují hlavně kofein, ale také třeba L-karnitin, maltodextrin, taurin, kreatin, sacharidy, vitamíny B, ženšen, guaranu a doplňují deficit v oblasti minerálů a stopových prvků.

Něco málo z historie energy drinků

Zdá se vám, že jsou energy drinky jen takovou moderní záležitostí poslední doby? To jste na omylu. Tyto nápoje existují na trhu už více než 20 let. Mají svým konzumentům přinést odstranění únavy, návrat energie, zvýšení bdělosti, ale třeba i zlepšení nálady. Původní záměr byl popíjet tento drink pouze občasně, ale bohužel v dnešní době se setkáváme s jeho velkou oblibou zejména u mladých lidí.

Energy drinky nám dávají nejen povzbuzení

Energetické nápoje obsahují kromě kofeinu i další biologicky aktivní látky. Nadměrná konzumace těchto nápojů může vyvolat až kofeinovou intoxikaci, jejímž následkem může být srdeční arytmie, tachykardie, zvracení, záchvaty apod. Sílu energetických nápojů logicky umocňuje alkohol. A právě tato kombinace bývá často u mladých lidí oblíbená.

Při pití energy drinků platí - pozor na zuby!

Pití energy drinků má neblahý vliv na naše zuby. Je to kvůli cukru a kyselinám, zejména kyselině fosforečné. Kyseliny jsou v energy drincích nejlepším nositelem účinných výše zmiňovaných látek.

Jak moc je popíjení energy drinků nebezpečné?

Smrt pravděpodobně pro zdravého jedince kvůli popíjení těchto drinků nehrozí. Tedy v případě, že je tento jedinec stoprocentně zdravý. Přesto pravidelné dlouhodobé popíjení energetických nápojů není nejzdravější - prvním příznakem může být pálení žáhy, dehydratace organismu a později vzhledem k obsahu kofeinu a cukru si tak nejspíš koledujeme o vznik cukrovky a o problémy se srdcem a ledvinami.

Kdy pijeme energy drinky?

Je zajímavé podívat se na výsledky ankety:

graf.png

Máte-li tedy potřebu sáhnout po energy drinku, sáhněte. Ale pouze po jednom a ne každý den.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Hipoterapie - léčba jízdou na koni
Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce

Další články

Skořicová vůně Vánoc
Bylinky

Skořicová vůně Vánoc

04.12.2014

Skořice je kůra stromu zvaného skořicovník. Má charakteristickou vůni, která dodává šmrnc jablečným štrúdlům, perníčkům i svařeným vínům. Je to také spolu s mandarinkami vůně Vánoc ...

Lněný olej a jeho význam pro zdraví
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Lněný olej a jeho význam pro zdraví

25.11.2014

Lněný olej má svoji specifickou a lehce ořechovou příchuť. Na vzduchu brzy oxiduje, je nutno ho uchovávat v ledničce a láhev vždy pečlivě uzavřít. Panenský lněný olej se nesmí tepe ...

Jak po domácku zatočit s akné
Akné

Jak po domácku zatočit s akné

23.11.2014

Mnohé z nás akné v pubertě pěkně potrápilo, někdo musí tento problém řešit dodnes. U někoho, kdo byl v době dospívání akné ušetřen, se může tento nevzhledný kožní problém objevit v ...