zdroj: pixabay.com
Akné

Akné v dospělosti - příčiny a způsob léčby

Veronika Tůmová
17.01.2015

Málokdo z nás neví, jak dokáže akné znepříjemnit život, navíc se vždy objeví v tu nejnevhodnější dobu. Nejde přitom zdaleka jen o kožní problém dospívajících lidí, často se objeví i ve vyšším věku a i v dospělosti dokáže pěkně potrápit. Akné je často projevem stresu a hormonálních změn. Může se objevit na obličeji, na zádech, na hrudníku, na šíji či jiných částech těla, zbavit se ho není tak úplně jednoduché. Vyvolat akné může navíc i nesprávné a nešetrné čištění pleti, o kterém si často myslíme, že nás tohoto problému zbaví.

Důvody výskytu akné v dospělosti

Akné v dospělosti je často projevem nerovnováhy mužských a ženských hormonů v těle, přesněji převahou mužských hormonů - androgenů. Ty řídí látkovou výměnu ve vrstvách kůže a jejich přebytek způsobí zvýšenou produkci kožního mazu způsobující ucpávání pórů. Tím vznikají nám známé nevzhledné černé tečky - komedony, pupínky s bílou špičkou a také bolestivé vřídky. Celkový stav pleti v dospělosti také výrazně zhoršuje konzumace alkoholu, kofeinu a kouření.

Léčba akné v dospělosti

Vlivem nerovnováhy hormonů v důsledku stresu (nebo např. menstruace) může dojít k jednorázovému výsevu akné. Dalším důvodem je špatná hygiena či nesprávné hloubkové čištění pleti. Pokud se stav pleti ani po použití k tomu určených přípravků nelepší, je vhodné navštívit dermatologa a přistoupit k ošetření pleti pomocí speciálních léčebných procedur. V nejtěžších případech se přistupuje k metodám typu laserového ošetření, chemického peelingu či podání antibiotik. Pro dovršení úspěšné léčby je vhodné poradit se s odborníkem o použití vhodné a kvalitní kosmetiky typu gelu či séra bez olejových přísad.

Jak předejít výskytu akné?

Prevencí výskytu akné je svědomité dodržování zásad správné životosprávy, omezení tuků, cukrů, dráždivých směsí koření a stabilizátorů. Dále omezení pití alkoholu a kouření, pravidelná a pečlivá hygiena a vyhýbání se stresovým situacím. Vyhýbejte se nutkání zbavovat se akné pomocí vymačkávání, které může vyústit až v problematický a dlouhodobý zánět.

Rozhodně nečistěte pleť pomocí přípravků s obsahem alkoholu, jako je např. líh. Ten způsobuje vysoušení, čímž okamžitě spouští proces další produkce kožního mazu.

V případě přetrvávajících potíží neváhejte a navštivte nejbližší dermatologickou poradnu či kožního lékaře.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Výživa a péče o pleť po třicítce
Regulační poplatky - změny v roce 2015

Další články

Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné?
Zdravá výživa

Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné?

08.12.2014

Energetické a iontové nápoje jsou nedílnou součástí zboží supermarketů a benzínových pump. Měly by nás nakoupnout, nastartovat, zabránit únavě. Některé jsou nezbytným doplňkem pro ...

Skořicová vůně Vánoc
Bylinky

Skořicová vůně Vánoc

04.12.2014

Skořice je kůra stromu zvaného skořicovník. Má charakteristickou vůni, která dodává šmrnc jablečným štrúdlům, perníčkům i svařeným vínům. Je to také spolu s mandarinkami vůně Vánoc ...