zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Doporučená očkování do zahraničí a exotických destinací

Veronika Tůmová
16.02.2024

Ještě si trochu počkáme, než bude jaro skutečně za dveřmi, ale přesto už mnozí z nás aktivně plánují zahraniční dovolenou a nemusí jít jen o tu letní. Ohřát se u moře ve stínu palem ještě dlouho předtím, než u nás jaro naplno vypukne? Proč ne? Kromě toho všeho, co je před takovou cestou do zahraničí zařídit, je tu však jedna zdravotní záležitost, a sice očkování.

Čím dál více Čechů vyráží v zimních a jarních měsících na exotickou dovolenou. Při cestách do turisticky hojně navštěvovaných zemí však občas opomíjejí prevenci v podobě očkování. Kromě rutinního očkování bychom měli do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a dle vlastního rozhodnutí můžeme absolvovat očkování doporučená. S poskytnutím všech informací i se samotným očkováním nám pomohou specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny.

Individuální očkovací plán

Při rozhodování, zda se nechat očkovat, jsou nejdůležitější tři faktory, a sice cílová destinace, povaha pobytu, váš zdravotní stav a věk. Při plánování cesty do zahraničí je pak nutné především zahájit očkování včas, aby bylo možné dodržet potřebné odstupy mezi aplikacemi jednotlivých vakcín. V očkovacím středisku vám vypracují individuální očkovací plán, a to na základě odhadu rizika nákazy přenosným onemocněním. Při stanovení očkovacího plánu se posuzuje:

  • destinace, kterou hodláte navštívit
  • váš cestovní program a celková délka pobytu
  • způsob cestování, stravování a ubytování
  • roční období v dané destinaci
  • váš aktuální zdravotní stav, včetně chronických onemocnění a alergií
  • kontraindikace očkování
  • věk
  • těhotenství
  • stav vaší imunity
  • čas do odjezdu, například při cestách do tropických zemí je to až půl roku před odjezdem, při cestách do méně rizikových zemí jsou to alespoň dva měsíce před odjezdem

Povinné očkování do ciziny včetně exotických zemí

Do většiny exotických zemí je očkování pouze doporučené čili nemáte povinnost je podstoupit, pokud se pro ně nerozhodnete. Odborníci jej však doporučují jako základ preventivní ochrany před nebezpečnými chorobami, které mohou po nákaze ohrozit člověka i na životě. Thajsko, Vietnam, Srí Lanka, Spojené arabské emiráty, Mauricius, Zanzibar, Kapverdské ostrovy či Peru – to je stručný výčet nejnavštěvovanějších destinací, do kterých by se lidé měli nechat naočkovat. Kde však očkování vyžadují a která to jsou? Například očkování proti žluté zimnici – v některých zemích Afriky a Střední a Jižní Ameriky, (Thajsko, Srí Lanka, Peru) přesný a aktualizovaný seznam států vyžadujících vakcinaci proti žluté zimnici poskytuje Světová zdravotnická organizace.) Dále pak očkování proti meningokokové meningitidě – při cestách do Saúdské Arábie a pro všechny účastníky poutě do Mekky.

Očkování jako nutná součást příprav před vycestováním – nepodceňujme prevenci

Zájem českých turistů o pobyty v exotických destinacích každoročně stoupá. Hitem jsou už nějakou dobu například Spojené arabské emiráty, Mauricius, Zanzibar nebo Kapverdské ostrovy. Nově lidé cestují i do méně turisticky známých destinací, k jakým patří například Gambie, Mexiko, Senegal, Omán nebo Jamajka. Každá cestovní agentura by měla poskytovat všechny důležité a praktické informace o cílové destinaci, včetně informací o očkování. Lidé cestující na vlastní pěst by pak měli být zvlášť opatrní ohledně prevence, aby se vyhnuli pozdějším zdravotním potížím spojených s cestováním. 

Zdroj: www.invia.cz, szu.cz

Autor: Veronika Tůmová

Ucpané póry dokážou pěkně potrápit. Jak proti nim efektivně bojovat?
Rakovina slinivky břišní – příznaky a možné příčiny

Další články