Rakovina slinivky břišní – příznaky a možné příčiny
Rakovina slinivky břišní patří k nejagresivnějším nádorovým onemocněním s nejhorší prognózou. Je to tím, že v raných stádiích bývá odhalitelná jen velmi těžko a z primárního tumoru pak také velmi rychle metastázuje. V České republice je s rakovinou slinivky diagnostikováno zhruba 2 300 nových případů za rok, přes 50 % případů pak tvoří muži. Jak vlastně tato nemoc probíhá a jaké jsou současné možnosti léčby?
Slinivka břišní – kde v těle se nachází a k čemu ji máme?
Slinivka břišní neboli pankreas je žláza v břišní dutině, uložená mezi žaludkem a páteří. Nachází se v obklopení jater a střev, leží v blízkosti hlavních tepen a břišních žil. Pokud jde o velikost tohoto orgánu, měří zhruba 15 cm a svým tvarem připomíná list, jenž je tvořen ze tří částí – hlavy, těla a ocasu. Slinivka hraje zásadní roli v procesu trávení a metabolických přeměn. Produkuje pankreatické šťávy s enzymy pro rozkládání potravy ve střevě, ale také důležité hormony, které se dostávají do krevního oběhu a pomáhají tělu využít či uchovat všechnu potřebnou energii získanou z potravy.
Slinivka a inzulin
Nejznámějším z těchto hormonů, které slinivka břišní produkuje, je inzulín. Právě ten pomáhá regulovat množství cukru v krvi a tím zodpovídá za přísun glukózy z krve do buněk. Inzulin tedy hraje nezastupitelnou roli v udržování stabilní hladiny cukru v krvi.
Prognóza rakoviny slinivky břišní
Velkým strašákem ohledně slinivky břišní je právě rakovina. V tomto případě se jedná o jeden z nejzhoubnějších nádorů a její výskyt bohužel stále stoupá. Mívá rychlý průběh a častěji se objevuje u mužů. Průměrný věk diagnózy je zhruba sedmdesát let u mužů a pětasedmdesát let u žen. Rakovina slinivky u mladých lidí je spíše vzácná. Přes veškeré pokroky moderní medicíny je však prognóza rakoviny slinivky břišní velmi špatná a průměrná doba přežití nedosahuje více než osmi měsíců.
Příznaky rakoviny slinivky břišní
Rakovina slinivky se, jak zmíněno výše, těžko diagnostikuje i léčí, jelikož karcinom pankreatu nemá v raných stadiích takřka žádné či velmi nespecifické příznaky. Pokud se objeví, patřit k nim mohou bolesti zad v bederní oblasti, neinfekční zežloutnutí kůže, bolesti břicha, nevolnost či zvracení, úbytek na váze, nechutenství a slabost, mastné průjmovité stolice, tmavá moč a zvýšená hladina cukru v krvi. Někdy se tak vyvine diabetes, dostavuje se svědění celého těla, záněty žil a příznaky depresí.
Příčiny vzniku a možnosti léčby rakoviny slinivky břišní
Příčina vzniku rakoviny slinivky nebyla doposud plně objasněna. Podle výzkumů se na ní mohou podílet různé faktory, jako je kouření, genetické faktory, obezita, špatná životospráva a jiné nemoci, včetně zánětu slinivky, cirhózy jater či diabetu. Radikální operace pro úplné vyléčení bývá možná jen u dvou až pěti procent nemocných a onkologická léčba zahrnující radioterapii, ozařování a chemoterapie nepřinesla dosud výrazně delší přežívání nemocných.
Zdroj: euc.cz, BLOG puravia.cz, vfn.cz
Autor: Veronika Tůmová