zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Rakovina slinivky břišní – příznaky a možné příčiny

Veronika Tůmová
19.02.2024

Rakovina slinivky břišní patří k nejagresivnějším nádorovým onemocněním s nejhorší prognózou. Je to tím, že v raných stádiích bývá odhalitelná jen velmi těžko a z primárního tumoru pak také velmi rychle metastázuje. V České republice je s rakovinou slinivky diagnostikováno zhruba 2 300 nových případů za rok, přes 50 % případů pak tvoří muži. Jak vlastně tato nemoc probíhá a jaké jsou současné možnosti léčby?

Slinivka břišní – kde v těle se nachází a k čemu ji máme?

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza v břišní dutině, uložená mezi žaludkem a páteří. Nachází se v obklopení jater a střev, leží v blízkosti hlavních tepen a břišních žil. Pokud jde o velikost tohoto orgánu, měří zhruba 15 cm a svým tvarem připomíná list, jenž je tvořen ze tří částí – hlavy, těla a ocasu. Slinivka hraje zásadní roli v procesu trávení a metabolických přeměn. Produkuje pankreatické šťávy s enzymy pro rozkládání potravy ve střevě, ale také důležité hormony, které se dostávají do krevního oběhu a pomáhají tělu využít či uchovat všechnu potřebnou energii získanou z potravy.

Slinivka a inzulin

Nejznámějším z těchto hormonů, které slinivka břišní produkuje, je inzulín. Právě ten pomáhá regulovat množství cukru v krvi a tím zodpovídá za přísun glukózy z krve do buněk. Inzulin tedy hraje nezastupitelnou roli v udržování stabilní hladiny cukru v krvi.

Prognóza rakoviny slinivky břišní

Velkým strašákem ohledně slinivky břišní je právě rakovina. V tomto případě se jedná o jeden z nejzhoubnějších nádorů a její výskyt bohužel stále stoupá. Mívá rychlý průběh a častěji se objevuje u mužů. Průměrný věk diagnózy je zhruba sedmdesát let u mužů a pětasedmdesát let u žen. Rakovina slinivky u mladých lidí je spíše vzácná. Přes veškeré pokroky moderní medicíny je však prognóza rakoviny slinivky břišní velmi špatná a průměrná doba přežití nedosahuje více než osmi měsíců. 

Příznaky rakoviny slinivky břišní

Rakovina slinivky se, jak zmíněno výše, těžko diagnostikuje i léčí, jelikož karcinom pankreatu nemá v raných stadiích takřka žádné či velmi nespecifické příznaky. Pokud se objeví, patřit k nim mohou bolesti zad v bederní oblasti, neinfekční zežloutnutí kůže, bolesti břicha, nevolnost či zvracení, úbytek na váze, nechutenství a slabost, mastné průjmovité stolice, tmavá moč a zvýšená hladina cukru v krvi. Někdy se tak vyvine diabetes, dostavuje se svědění celého těla, záněty žil a příznaky depresí.

Příčiny vzniku a možnosti léčby rakoviny slinivky břišní

Příčina vzniku rakoviny slinivky nebyla doposud plně objasněna. Podle výzkumů se na ní mohou podílet různé faktory, jako je kouření, genetické faktory, obezita, špatná životospráva a jiné nemoci, včetně zánětu slinivky, cirhózy jater či diabetu. Radikální operace pro úplné vyléčení bývá možná jen u dvou až pěti procent nemocných a onkologická léčba zahrnující radioterapii, ozařování a chemoterapie nepřinesla dosud výrazně delší přežívání nemocných. 

Zdroj: euc.cz, BLOG puravia.cz, vfn.cz

Autor: Veronika Tůmová

Doporučená očkování do zahraničí a exotických destinací
Mindful eating neboli vědomé stravování může být cestou ke štíhlému, zdravému tělu

Další články

Ploché nohy u dětí: jak vybrat vhodnou obuv?
Rodiče a děti

Ploché nohy u dětí: jak vybrat vhodnou obuv?

29.01.2024

Cítíte při chůzi bolest chodidel nebo zad? Míváte často pocit těžkých lýtek? Příčinou mohou být mimo jiné právě plochá chodidla. Plochá noha představuje pokles nožní klenby, který ...