zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Užijte si Valentýna s přírodními afrodiziaky, jejich mocná síla dodá intimní vzpruhu

Pavlína Klaudová
10.02.2024

Rčení, že láska prochází žaludkem, má v únorové kuchyni své oprávněné místo. Ať už slavíte Valentýna nebo ne, je fajn mít přehled o přírodních prostředcích, které zpříjemní zimní intimní chvíle. Mnohé z nich jsou totiž výbornými pomocníky pro podporu krevního oběhu. A to se hodí pro přirozené zahřátí organismu, který pak lépe snáší nízké teploty jako celek.

Stimulanty lidské touhy

Afrodiziakum je látka, která má za cíl stimulovat intimní touhu člověka, a tak se podílet na zkvalitnění partnerského života. Přírodní afrodiziaka jsou zkoumána a užívána po celé věky a byla známa již jako součást starověkých kultur, mnohé z nich se zachovaly v povědomí do dnešní doby a jsou úspěšně indikována pro zlepšení potíží libida. Mohou být rostlinného (typicky koření) nebo živočišného původu (býčí žlázy, ústřice).

Afrodiziaka pracují jinak u žen a mužů

Ženský a mužský organismus prostě funguje jinak a je důležité brát v potaz rozdíly, které jsou nám přirozené, i při indikaci podpůrných prostředků intimní sféry. A také je potřeba mít na paměti to, že každé tělo je holt svébytné a reaguje různě na podněty, které jsou mu nabízeny. Bere v potaz vůně, chutě, pocity tepla a chladu, pracování hormonální sféry (různé cykly menstruačního cyklu ovlivňují u žen jejich chuť se intimně sdílet).

Jídlo, které podpoří touhu po sblížení

O jídle jako o afrodiziaku se mluví nejen obrazně. Mnohé potraviny, jako například čokoláda nebo samotné lahodné kakao, podporují pocit relaxace a uvolnění, zlepšují sekreci hormonu dopaminu, který přispívá k pocitu slasti během orgasmu. Vanilka má díky svému euforickému účinku také povzbuzující účinek, prospěšný pro udržení erekce. Dalším oblíbeným stimulantem je česnek, přítel krevního oběhu, který se doporučuje při projevech erektilní dysfunkce. Je však lepší jej užívat ve formě doplňku stravy, protože ne každý má po jídle s jeho obsahem chuť se sbližovat.

Potraviny, bohaté na zinek pro lepší intimní zdraví mužů

Zinek je velmi důležitý pro zdraví mužské prostaty a celkovou plodnost. Je to protizánětlivý prvek a je součástí antioxidačních enzymů. Má podstatnou roli v celkovém mužském intimním zdraví a proto se, pokud se vyskytnou potíže typu erektilní dysfunkce, doporučuje začít ho doplňovat do organismu. Nejlépe na lačno, hned ráno, oddělený od dalších léků a doplňků stravy. 

Muži mohou pro svůj organismu a to aby „všechno dobře fungovalo“ zařadit do svého jídelníčku ústřice, ořechy, kakao, čočku, dýňová nebo sezamová semínka, houbu shiitake, žitný chléb maso ze zvířecích orgánů nebo užívat přesně pro muže sestavenou orgánovou výživu.

Typicky používané rostliny pro zlepšení libida

Pokud chcete vařit tak, abyste si okořenili intimní život, máte hned několik možností, které pomohou nastolit patřičnou atmosféru. Některé rostliny můžete užívat i ve formě doplňků stravy či tinktury. Jako stimulanty libida jsou kromě notoricky známého zázvoru obecně doporučovány:

  • Šafrán, jedno z nejdražších koření vůbec, je oblíbeným stimulantem libida. Jeho nevýhodou je však to, že v příliš vysoké dávce může narušit nervový systém, způsobit krvácení a fungovat jako abortivum. 
  • Asijský nebo sibiřský ženšen, který je silným adaptogenem a podporuje zdravou mužskou erekci.
  • Hřebíček pomáhá udržovat dobré libido mužů i žen.
  • Stimulantem ženského libida je vojtěška, kterou lze užívat v prášku nebo ve formě kapslí či mateřské tinktury.
  • Tribulus terrestris (kotvičník), rostlina pikantní chuti je rovněž oblíbeným doplňkem pro posílení touhy a zachování přirozených mužských funkcí. 
  • Terminalia chebula rovněž pomáhá udržovat libido na potřebné úrovni. Je typickou součástí ájurvédy, která ji používá ve formě kapslí, tablet či prášku.
  • Maca je dalším adaptogenem, který má vliv na hladinu hormonů, dodává tělu mnoho látek, obsahuje vlákninu, sacharidy, vápník a draslík a také vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Je zajímavá i kvůli obsahu mastných kyselin. V oblasti intimního života je velmi prospěšná mužům i ženám.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govhealthdirect.gov.auwebmd.com

Autor: Pavlína Klaudová

Vyšetření prostaty – jaké změny sledovat a kdy se obávat rakoviny?
Ucpané póry dokážou pěkně potrápit. Jak proti nim efektivně bojovat?

Další články