zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Když jste oslavy Nového roku trochu přehnali aneb pár tipů, jak se zbavit kocoviny a posílit játra

Veronika Tůmová
01.01.2023

K silvestrovskému veselí patří, jak víme, setkávání s rodinou a přáteli, dobré jídlo, a samozřejmě také pití, obvykle ve větší míře, než jsme zvyklí. Ačkoli silvestrovská zábava stojí za to, rána po prohýřených nocích bývají nezáviděníhodná. Víte, co všechno vám pomůže dostat se co nejdřív z kocoviny a jak podpořit detoxikaci jater, které naše novoroční oslava velmi zatíží? Přinášíme pár tipů.

Kocovině můžeme předejít

I pokud nás čeká bujarý večírek a noc plná zábavy, je dobré myslet na prevenci. Před odchodem na silvestrovskou veselici si proto dejte něco k jídlu, doplňte vitamín C a vitamíny skupiny B, třeba vitamínovými doplňky. Během akce pak nezapomeňte pít hodně vody nebo minerálky, i při pití alkoholu mějte sklenici čisté vody vždy po ruce. Alkohol nemíchejte.

Obvyklé příznaky kocoviny

•    Bolest hlavy
•    Překyselení žaludku, pálení žáhy
•    Nevolnost
•    Zvracení nebo průjem
•    Přecitlivělost na hluk, světlo, nebo pachy

Co se děje v těle při kocovině?

Každý z nás se s kocovinou vypořádává po svém, jisté však je, že naše tělo je při kocovině značně zasaženo a dává nám silně najevo, že jsme mu rozhodně neprospěli. Je dehydratované, chybí mu důležité vitaminy a minerály. Játra jsou zatížena odbouráváním alkoholu, který zvyšuje produkci žaludečních kyselin, způsobujících podráždění žaludku a často i zvracení. Také odbourává glykogen v játrech a s močí ho vylučujete z těla ven. Tento proces je zase příčinou typické únavy, která nás při kocovině přepadá.

Jak se zbavit kocoviny?

První pomoc proti kocovině je samozřejmě spánek. Čím delší a vydatnější, tím lépe. Dále pak pití vody nebo bylinných čajů, a pokud to váš žaludek zvládne, dopřejte mu silný masový vývar nebo česnečku. Kocoviny se pochopitelně nezbavíte lusknutím prstu, je to vaše cena za noc, kterou jste si užili bez odpírání. Horký vývar, bylinkový čaj s medem a rehydratační roztok vás ale zase postaví na nohy. Dopřejte však tělu především dostatek odpočinku, to jej posílí. Pomoci může také zázvorový čaj, který zklidní žaludek. Naopak se vyhněte kávě a nejezte kyselé potraviny. Dejte si Celaskon a B komplex k doplnění vitamínů.

Pomůže čerstvý vzduch a procházka

Proti kocovině vám jistě pomůže i osvěžující vlažná sprcha, není ovšem nad protažení těla na čerstvém vzduchu. Pokud vám to váš stav již dovolí, zkuste svižnější procházku, alespoň dvacetiminutová chůze na čerstvém vzduchu okysličí vaši krev a citelně zmírní následky kocoviny.

Vaše játra si zaslouží posílení a očistu

Alkohol zatěžuje játra, která jsou klíčová pro pravidelnou látkovou výměnu. Alkoholové radovánky jim dávají pořádně zabrat, a proto si zaslouží poctivou detoxikaci. Vhodné bude nasadit například doplňky stravy s obsahem ostropestřce a kyseliny listové. Po nějakou dobu bude určitě přínosné vyloučit alkohol, kofein, tabák, rafinované potraviny, polotovary apod. Škodliviny z těla dostanete i pocením, můžete proto začít mírně sportovat nebo navštívit saunu.

Zdroj: www.chytralekarna.cz, www.gsklub.cz, www.benu.cz

Autor: Veronika Tůmová

Oslavte poslední dny roku chutně i bez alkoholu! Co všechno si můžete dopřát?
Zima bez kil navíc: Nebojte se letos sundat zimní kabát!

Další články