zdroj: unsplash.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zima bez kil navíc: Nebojte se letos sundat zimní kabát!

Veronika Matoušová
03.01.2023

Každý rok v sobě chladné zimní období ukrývá potenciální nebezpečí v podobě rychle nabraných kil navíc. Tentokrát se jim zkuste vyhnout a zaměřte se na několik rad, které vám přinášíme, abyste kila navíc na jaře nemuseli letos řešit. Zima znamená přirozené zpomalení. Chladná rána, mrazivé noci a často zatažená obloha nepatří zrovna mezi lákadla k aktivitě. Naopak, spíše se nám za takových podmínek do ničeho nechce. I ti, kdo jsou zvyklí se hýbat, mají tendenci zlenivět. Není to nic divného, přesto jde pro řadu z nás o nežádoucí záležitost.

Každoroční klasika, kterou zkuste nabourat

Existuje řada důvodů, proč během zimních měsíců lidé přibírají i několik kilogramů. Žádný z důvodů by však neměl vyústit v rezignaci a smíření s tím, že to tak zkrátka je. I když si tělo během této doby přirozeně říká o hutnější pokrmy a Vánoce leckdy až nestydatě lákají k přejídání, lze si i za takových podmínek udržet svou hmotnost a kondici. Chce to trochu osobní disciplíny, selský rozum a umět správně naslouchat svému tělu.

Důvody, proč v zimě přibíráme

Mnoho okolností může za to, že během chladného období trochu tukově „zaobalíme“ svá těla. Především jde o chladné počasí s ním související potřeba jíst teplá a hutná jídla. Dobré nejsou ani krátké dny a málo slunečního světla, což nám bere chuť se hýbat a trávit čas venku. Za kila navíc mohou také nejrůznější večírky, Vánoce, oslavy a setkání s přáteli nebo rodinou. Také zimní oblečení a nutné vrstvení ledacos zakryje, což leckoho uchlácholí. V zimě také kolísá hormon melatonin, trpíme navíc nedostatkem vitamínu D, a to tělu pro udržení tělesné hmotnosti nepomáhá. Nejhorší ale je podlehnutí, že zimní přibírání tady s námi prostě je každý rok a je nevyhnutelné.

Jak na správný zimní jídelníček

Je mnoho způsobů, jak se v zimě dobře a kvalitně najíst, přesto si do jara nepřinést kila navíc. Pohlídejte si, aby vaše strava byla během chladného období energeticky bohatší a vsaďte na kvalitní suroviny. Jedině tak nebudete chybějící kalorie dohánět sladkostmi. A když bude chuť na sladké, zkuste domácí ovocné kompoty nebo domácí dezerty. Pečte ale chytře. I v zimě volte lehké dezerty voňavé zimním kořením. Vyrobit si můžete i skvělou granolu. Ani v zimě nezapomínejte na zeleninu, přestože se zdá, že nyní její sezona není. Používejte kořenovou zeleninu, vsaďte na polévky a krémy, zeleninu pečte nebo vařte a dochucujte ji hřejivým kořením.

Jak se ubránit zimnímu přibírání

Zkuste pár osvědčených tipů a uvidíte, že zima si na vás jen tak nepřijde (alespoň ne v podobě kil navíc). Nepodléhejte všudypřítomnému hodování a zbytečně se nepřejídejte. Dopřejte si od každého jídla, ale méně. Také o svátcích se dá jíst rozumně, ale pokud jste to nestihli, vsaďte nyní na pár odlehčených dnů. Dobré je také plánovat pohyb a neustoupit od něj. V zimě je sice normální, že se do pohybu moc nechce, přesto existuje mnoho možností, jak se hýbat. Nezapomínejte na ten skvělý pocit, který se dostaví po každé fyzické aktivitě.

Dbejte také na spánkovou hygienu. Když je váš organismus odpočinutý, mnohem lépe vše zvládá a nepotřebuje poté dobíjet energii sladkým a příliš tučným jídlem. A ačkoliv zimní doba a různé příležitosti vybízejí k vyšší konzumaci alkoholu, buďte opatrní. Jde o zbytečné kalorie navív i následné nepříjemné bolavé stavy. Pokud se chystáte během zimy na jakoukoliv oslavu nebo večírek, najezte se střídmě předem doma, tak zabráníte následnému přejídání. A nezapomeňte na sluníčko, kterého si užívejte venku kdykoliv se objeví. Využijte každou příležitost a vystavte se mu co nejvíc to půjde. Budete se cítit lépe, a to je pro případné hubnutí (nebo nechtěné přibírání) také důležité.

Zdroj: www.kondice.cz, www.sensilab.cz

Autor: Veronika Matoušová

Když jste oslavy Nového roku trochu přehnali aneb pár tipů, jak se zbavit kocoviny a posílit játra
Nový rok s novou péčí o pleť: Objevte účinky maderoterapie!

Další články