zdroj: unsplash.com
Nemoci a léčba

Buďte na Štědrý večer připraveni: První pomoc při spolknutí rybí kosti

Veronika Tůmová
20.12.2022

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu a brzy už si mnozí z nás půjdou pro kapra na štědrovečerní večeři. Rodinná idyla u svátečního stolu však může být velmi rychle narušena nepříjemností, která může vypadat děsivě a vyvolat nemalou paniku. Rybí kost, která vám náhle uvízne v krku, nebývá ve většině případů život ohrožující, i když to tak může vypadat. Přesto je dobré jíst rybu vždy pomalu, po malých kouscích a s opatrností.

Velká vánoční nepříjemnost

Rybí kost zapíchnutá v krku je postrachem každé vánoční večeře a obvykle k ní každý rok dojde aspoň několikrát. Je to závažný problém, nebo jen banalita? Rozhodně to není příjemná záležitost a už vůbec ne o Vánocích, které si chceme užít v klidu a pohodě, nikoliv na ambulanci. Nejde přitom o čistě vánoční problematiku, dochází k tomu v průběhu celého roku, například také v létě během grilování ryb. Rybí kost má své specifické vlastnosti, záleží i na jejím tvaru, typu a velikosti. Podle toho pak vypadají příznaky spolknutí kosti, i to, jak by se měly řešit. 

Je rybí kost v krku životu nebezpečná?

Zadušení se spolknutou rybí kostí je nepravděpodobné. Hlasivková štěrbina je u dospělého člověka nejužším místem dýchacích cest. Přesto by ani velké kosti (dlouhé 5-7 cm s průměrem až 2 mm) neměly tuto hlasivkovou štěrbinu ucpat. Existuje však nebezpečí proděravění polykacích cest, zejména u větších, a především ostrých kostí. Pokud tedy při spolknutí rybí kosti cítíte ostrou píchavou bolest při každém polknutí na jednom místě, které přetrvává, jde o jasnou známku zapíchnuté kosti a je nutné vyhledat lékaře, ORL specialistu, který má na vytažení kosti z krku všechny potřebné nástroje.

Proč se po spolknutí rybí kosti dostavuje kašel?

S menšími kostmi si tělo obvykle poradí samo. Menší kosti se nám přilepí na sliznici a tím vyvolají pocit cizího předmětu v dýchacích cestách, tedy i dávivý reflex a pocit na zvracení. Díky citlivým nervovým zakončením bývá vyvolán pocit dušení a ten může přetrvávat až šedesát minut. Vyvolanou ostrou a dráždivou bolest v krku doprovází kašel, který je přirozeným obranným reflexem při snaze o odstranění cizího tělesa z krku. Dalším přirozeným pomocníkem jsou trávicí enzymy slin, které pomáhají kost natrávit a odstranit, dojde-li k jejímu zapíchnutí do sliznice.

První pomoc při uvíznutí rybí kosti v krku

•    Zachovejte klid, nepanikařte
•    Hodně vykašlávejte
•    Napijte se vody
•    Snězte sousto chleba, lžíci rýže, kousek banánu nebo bonbóny „marshmallows“ 
•    Může pomoci i napití se oleje nebo zředěného octa

Nejsou-li přítomné žádné jiné život ohrožující příznaky, měly by tyto odeznít zpravidla do půl hodiny až do hodiny.

Při konzumaci ryb dbejte zvýšené opatrnosti, a to nejen o Vánocích

Ryby, pokud nejde o vykostěné filety, bychom měly jíst beze spěchu, sousta dobře rozkousat a také častěji zapíjet. Pozor by si měli dát především lidé se zubními náhradami, kteří nemusí kost na patře dobře vycítit a hrozí tak větší riziko jejího nechtěného spolknutí. Kapří kosti navíc patří mezi ty nejrizikovější, jsou větší a ostřejší než kosti z některých mořských ryb, které jsou obvykle drobnější a měkčí. 

Zdroj: www.prvnipomoczive.cz

Autor: Veronika Tůmová

Vánoční menu bez lepku aneb jak si mohou pochutnat i lidé se zdravotním omezením
Nevzdávejte se cvičení ani o svátcích! Zkuste aktivity v teple i na vzduchu. Které?

Další články