zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Koenzym Q10 – král antioxidantů, který ovlivňuje (nejen) naši energii

Veronika Matoušová
26.02.2023

Prakticky je nutný pro veškerou produkci naší energie, významný je i pro imunitní procesy v těle, srdeční funkce a jedná se o velmi silný antioxidant. Celkem hojně se vyskytuje v potravinách, tělo si ho navíc dokáže zhruba do 30 let věku vyrábět samo. Tato schopnost poté ale s věkem klesá, je proto o to více důležitá správná strava a také Q10 doplňovat. V čem ho najdeme? A co všechno koenzym Q10 dokáže?

Stěžejní přínosy pro tělo

Jeho funkcí v těle je celá řada. Jmenujme alespoň ty zásadní. Koenzym Q10 se účastní biochemických procesů tím, že umožňuje vstup minerálů, stopových prvků a dalších látek do buňky. Další zcela podstatnou funkcí je antioxidační. Patří mezi nejvýznamnější bojovníky s volnými radikály. Je dobré vědět, že tato funkce je na prvním místě, tedy že se Q10 v první řadě spotřebovává v těle právě jako antioxidant. Proto by mělo být v našem zájmu „chránit“ ho příjmem také ostatních antioxidantů, protože jinak hrozí, že bude chybět tělu při jiných důležitých procesech. Je totiž také důležitým jakýmsi katalyzátorem. Umožňuje mitochondriím uvnitř našich buněk uvolňovat až 95 % energie, kterou potřebujeme pro život. Když jeho hladina klesne o více než 25 %, začne docházet k degenerativním stavům, následovat mohou srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak apod.

Kdo by si měl hladinu Q10 hlídat

Pravdou je, že bez koenzymu Q10 by buňky našeho těla nedokázaly energii ze stravy přeměnit na energii využitelnou pro naše tělo. Naše buňky jsou na něm zkrátka zcela závislé. Q10 se nazývá také ubichinon neboli „všudypřítomný“. Tento silný antioxidant se tvoří v játrech a do nějakých 25 let dosahuje nejvyšší hladiny. Ve 40 letec už je zhruba poloviční. K jeho dalšímu úbytku pak dochází také díky nepříznivým životním vlivům, jako je stres, kouření a různá chronická onemocnění.

Větší potřebu příjmu koenzymu Q10 mají ženy, u kterých je vyšší riziko onemocnění kardiovaskulárního systému, také nemocní s rakovinou. Rovněž vegetariáni by měli dbát na jeho dostatečný příjem a lidé po infarktu by Q10 měli užívat pro lepší zotavení srdce. Jeho pravidelná suplementace se hodí také při větší fyzické zátěži nebo v období zvýšené mozkové aktivity.

Jaké účinky má na náš organismus a kde koenzym najdeme

Koenzym Q10 chrání před tvorbou krevních sraženin, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolesti při angině pectoris a dokáže omezit nepravidelnost tepu. Lidé s nízkou hladinou tohoto antioxidant mají také vyšší riziko onemocnění kůže, proto bývá také součástí například opalovacích krémů a v jiné kosmetice. V této podobě chrání pokožku a dokáže zmírnit negativní vnější vlivy na kůži.

Vůbec nejbohatším zdrojem jsou vnitřnosti, zejména hovězí srdce, dále játra nebo ledviny. Nachází se ale také v rostlinách, zejména ve špenátu, bramborách, sójových bobech nebo pšeničných zrnech. Dobrým zdrojem jsou také sardinky, makrely nebo burské ořechy.

Koenzym Q10 s věkem suplementujte

Protože je ale s věkem stále těžší koenzym Q10 přijmout dostatečně jen stravou, hodí se doplňky stravy. Doporučená denní dávka je od 30 do 100 mg a můžete jej užívat v tabletách, tobolkách či jako tekutinu. Nejvýhodnější je doplnění tobolkami, které obsahují tento antioxidant na olejové bázi, nebo také ve formě emulze, ta se zase lépe vstřebá. Ačkoliv se to o něm často tvrdí, nemá koenzym Q10 vedlejší účinky, ani není návykový. Jen výjimečně a při nesprávné suplementaci může dojít na nevolnosti, průjem nebo ztrátu chuti k jídlu. Pokud se rozhodnete pro doplněk stravy, pečlivě vybírejte, koenzym Q10 není úplně levná záležitost. Užívat by se měl dvakrát denně s jídlem pro jeho lepší vstřebatelnost a měl by se podávat dlouhodobě, aby se projevily naplno jeho pozitivní účinky

Zdroje: www.celostnimedicina.cz, www.cpzp.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Pružinové nebo pěnové matrace: které jsou lepší?
Šedý zákal – kdy a proč se objevuje a jaká je možnost léčby?

Další články